W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) Śląsk jest uznany za jeden z kluczowych obszarów wymagających wsparcia z poziomu krajowego - ogłosiło w piątek (28 lipca) Ministerstwo Rozwoju, opisując na swoim portalu internetowym zawartość projektu Programu dla Śląska, który zaczął być konsultowany z przedsiębiorcami i mieszkańcami regionu.
Strategia SOR Ministerstwa Rozwoju, której twarzą jest wicepremier Mateusz Morawiecki ("plan Morawieckiego") ma na celu doprowadzenie (w perspektywie do 2030 r.) do zmiany profilu gospodarczego regionu i stopniowego zastępowania tradycyjnych branż gospodarki nowymi przedsięwzięciami w sektorach wysoko produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie. Jednym z projektów strategicznych SOR jest Program dla Śląska.
"Górny Śląsk, jest jednym z najsilniejszych gospodarczo regionów naszego kraju, jednak ostatnio odnotowuje osłabienie tempa wzrostu i obniżenie jakości życia mieszkańców" - stwierdza Ministerstwo Rozwoju. cytując słowa wiceministra Jerzego Kwiecińskiego wypowiedziane w piątek na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w Katowicach:
- Od nowych form działalności gospodarczej zależy wzmocnienie konkurencyjnej pozycji województwa w Polsce oraz w Europie. Program dla Śląska zawiera kompleksowy zestaw działań zarówno inwestycyjnych, jak i tzw. miękkich, finansowanych ze źródeł unijnych i krajowych, będących odpowiedzią rządu na zapotrzebowanie województwa śląskiego– mówił Jerzy Kwieciński.
- Program dla Śląska koncentruje się na inwestycjach w gospodarkę wykorzystującą nowoczesny przemysł i innowacje, dostosowaniu kapitału ludzkiego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy oraz rozwoju kapitału społecznego, a także poprawie jakości życia– dodał wiceminister.
- Uzupełnieniem jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej dla rozwoju gospodarczego i wykorzystanie potencjału wysokiego zurbanizowania regionu – objaśnił.
W komunikacjie MR czytamy:
"Jednym z istotnych wyzwań dla Śląska jest podniesienie innowacyjności i produktywności gospodarki regionu z wykorzystaniem istniejących sektorów przemysłowych, a także zwiększenie konkurencyjności Śląska i uniezależnienie jego rozwoju od sektora wydobywczego. Rozwój taki wymaga skierowania dodatkowych środków na zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu. Planowane działania zakładają m.in. podniesienie kompetencji cyfrowych i umiejętności pracowników w regionie, promowanie śląskich uczelni oraz studentów w zakresie mobilności i wymiany międzynarodowej.
Program dla Śląska zakłada realizację działań wspierających proces tworzenia wysokiej jakości powiązań transportowych – składających się z połączeń autostradowych, dróg szybkiego ruchu, dróg lokalnych, zmodernizowanych konwencjonalnych linii kolejowych, transportu publicznego i wodnego. Priorytetem jest też zapewnienie stabilnych dostaw energii, co wiąże się z koniecznością utrzymania i zwiększenia mocy wytwórczych, polepszeniem infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Działania będą również nakierowane na wsparcie miast śląskich, zwłaszcza średnich z zakresu m.in.: innowacji, prac B+R oraz rozwoju przedsiębiorczości, efektywności energetycznej budynków, mobilności międzynarodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym aktywizacji zawodowej czy rewitalizacji w sferze społecznej, szkolnictwa wyższego i zmian klimatycznych.
Wśród przedsięwzięć wymienionych w Programie znajdują się m.in:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.