Giełdy w Europie rozpoczęły tydzień od lekkich spadków. Poniżej oczekiwań uplasowały się lipcowe odczyty PMI z Francji i Niemiec. Euro wciąż mocne - kwotowanie EUR/USD w okolicach 1,165.
Przed południem w centrum uwagi w Europie znajdują się wstępne odczyty indeksów PMI za lipiec. W oczekiwaniu na dane z całej strefy euro (godz. 10.00) in minus zaskoczyły wskaźniki z Francji i Niemiec.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w lipcu 55,4 pkt. wobec 54,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Oczekiwano 54,6 pkt. W usługach indeks wskazał 55,9 pkt. wobec 56,9 pkt. na koniec VI. Szacowano 56,7 pkt.
W Niemczech indeks PMI w przemyśle wyniósł w lipcu 58,3 pkt. wobec 59,6 pkt. w czerwcu i oczekiwanych 59,2 pkt. W sektorze usług indeks wyniósł 53,5 pkt. wobec 54,0 pkt. miesiąc wcześniej i konsensusu 54,3 pkt.
Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
Po południu z USA napłyną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.
Na rynku walutowym, eurodolar lekko zniżkuje, lecz nie opuszcza okolic dwuletnich szczytów. EUR/USD spada w poniedziałek o 0,2 proc. do 1,164. Para w trakcie porannego handlu wyznaczyła nowe dwuletnie maksimum 1,1684, blisko lokalnego szczytu z sierpnia 2015 r. 1,1714.
"Technicznie celem jest obecnie strefa 1,171-1,173 (jest to m.in. najwyższy poziom dwuletniego zakresu wahań pary). Warto jednak zwrócić uwagę, że euro nie uzyskuje wsparcia ze strony europejskiego rynku długu, gdzie (zeszłotygodniowe - PAP) posiedzenie EBC przyniosło umiarkowany spadek rentowności" - napisali w porannym raporcie analitycy Raiffeisen Polbank.
"O ile więc nie można wykluczyć testu oporu nieco powyżej 1,17, to wobec gołębiej interpretacji posiedzenia ze strony rynku długu rośnie prawdopodobieństwo odreagowania spadkowego kursu. Fundamentalnym uzasadnieniem takiego ruchu może okazać się środowa decyzja Fed oraz piątkowe dane na temat PKB USA za II kw." - dodali.
Dolar traci także do jena. Kurs USD/JPY spada z rana o 0,3 proc. do 110,8 (najniżej od połowy czerwca).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.