- Lubelskie Zagłębie Węglowe jako jedno z dwóch funkcjonujących obecnie zagłębi znajdujących się w granicach Polski dysponuje 11 284,81 min t zasobów bilansowych węgla kamiennego, co stanowi około 1/5 krajowych zasobów tego surowca. Bezsprzecznie są one niezwykle istotnym elementem zarówno bazy surowcowej, szeroko rozumianej gospodarki, jak i bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa – stwierdził wiceminister Środowiska, Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek w piśmie skierowanym do władz pięciu miejscowości Lubelszczyzny.
Dotyczy ono budowy nowej kopalni - Jan Karski – którą na tym terenie chce postawić firma PD Co Sp. z o.o.
Minister pisze:
Począwszy od roku 2012 działalność rozpoznawczą w rejonie odkrytych już złóż rozpoczęła firma PD Co Sp. z o.o. Zgodnie z uzyskanymi koncesjami, spółka zobowiązała się do wykonania łącznie 23 otworów wiertniczych. W trakcie prowadzenia prac rozpoznawczych, przedsiębiorca dysponował danymi pochodzącymi z ponad 100 archiwalnych otworów wiertniczych zlokalizowanych w granicach udzielonych koncesji. Do chwili obecnej zrealizowanych zostało 8 otworów, a kolejnych 5 jest w trakcie wykonywania. W efekcie, zgodnie z warunkami koncesji, na chwilę obecną wykonano około 1/3 zaplanowanych prac.
Po przeprowadzeniu robót geologicznych w ramach czterech koncesji, przedsiębiorca sporządził dokumentację geologiczną złoża "Lublin", która zatwierdzona została w dniu 2 kwietnia 2015 r., jednak z merytorycznego punktu widzenia nie wprowadzała żadnych istotnych informacji w odniesieniu do danych i opracowań już istniejących, a wykonanych przez Skarb Państwa. Co więcej, mimo wykonanej i zatwierdzonej dokumentacji geologicznej, której sporządzenie jest głównym efektem wynikającym z udzielonych koncesji, przedsiębiorca miesiąc później zwrócił się o przedłużenie czasu obowiązywania o kolejne 3 lata koncesji dotyczących tego samego obszaru, tym samym rezygnując w tamtym czasie z możliwości złożenia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża.
Stąd też, w zaistniałych okolicznościach wątpliwości organu (uwarunkowane wyłącznie działaniami inwestora) co do szans szybkiej budowy kopalni przez firmę PD Co Sp. z o.o. budzi nie tylko niezłożenie wniosku o udzielenie koncesji wydobywczej, ale również wydłużenie czasu obowiązywania koncesji rozpoznawczych, przy istniejącym efekcie w postaci sporządzonej dokumentacji geologicznej złoża w kategorii rozpoznania C1 + C2, czyli upoważniającej do złożenia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża. Sytuacja taka winna mieć miejsce tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz przy uwzględnieniu interesu Skarbu Państwa.
Pełną treść pisma portalowi górniczemu nettg.pl przekazało biuro prasowe Ministerstwa Środowiska. Publikujemy ją poniżej:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK