Tylko trzy gminy na 45 skontrolowanych w Małopolsce walczyły w latach 2013-2015 ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza - wynika z komunikatu ogłoszonego w czwartek (20 lipca) przez Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który nałożył na bezczynnych wójtów i burmistrzów administracyjne kary pieniężne.
Przypomnijmy, że Małopolska i Kraków to pierwsze w Polsce samorządy, które otwarcie ogłosiły wojnę z węglem kamiennym. Odpowiednimi uchwałami wprowadzono w mieście pod Wawelem kilkuletni harmonogram zakazów dotyczących spalania węgla, który obrońcy środowiska, ale także samorządowcy przedstawiali opinii publicznej jako głównego winowajcę lokalnych zanieczyszczeń powietrza.
Okazuje się, że realne przyczyny smogu mogą też polegać na lenistwie i bezczynności w realizacji standardowego Programu Ochrony Powietrza w regionie. Monitorując realizację rutynowych zadań zaplanowanych w tym zakresie na lata 2013-2015 w województwie małopolskim Wojewócdzi Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadzić w 2016 r. 45 kontroli gmin. Sprawdzano, czy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wywiązują się z nałożonych na nich obowiązków.
Wnioski są zatrważające: "Podmioty, które realizują działania określone w Programie Ochrony Powietrza to: miasto i gmina Olkusz, miasto Gorlice, Miasto Tarnów" - konkluduje małopolski WIOŚ w komunikacie i dodaje, że w przypadku wymienionych trzech samorządów badania jakości powietrza potwierdzają postęp, który świadczy o rzeczywistym likwidowaniu źródeł emisji zanieczyszczeń.
Naruszenia stwierdzono w aż 40 przypadkach. WIOŚ wydał 27 decyzji wymierzających administracyjne kary pieniężne wójtom i burmistrzom. Łączna kwota kar opiewa na... pół miliona złotych! Ale jeszcze 6 kolejnych decyzji jest aktualnie w przygotowaniu. Wydano też niesfornym gminom 7 zaleceń pokontrolnych.
A oto pełna lista ukaranych gmin (według wysokości kary): Tomice, Jordanów, Dobczyce, Sułoszowa, Wolbrom, Andrychów, Słomniki, Chranów, Czarny Dunajec, Grybów, Łapsze Niżne, Kamionka Wielka, Nowy Targ, Podegrodzie, Poronin (po 10 tys. zł); Zakopane (20 tys. zł); Liszki, Zielonki, Skała, Jabłonka, Raba Wyżna, Spytkowice, Pleśna, Szczucin, Tarnów, Tuchów, Wojnicz (kary po 30 tys. zł).
WIOŚ zaznacza, że ukarane gminy odwołały się od decyzji do Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska, a kary (mimo, że nakładane teraz) dotyczą zaniedbań z przeszłości (do 2015 r.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.