- W dalszym ciągu do jednostek policji garnizonu śląskiego docierają sygnały o kolejnych przypadkach oszustw, przez osoby podszywające się pod funkcjonariuszy policji – alarmuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
W opublikowanym w poniedziałek (10 lipca) komunikacie czytamy, że prowadzona w tym zakresie działalność profilaktyczna przez policjantów, ukierunkowana na podniesienie świadomości związanej z działalnością oszustów na terenie województwa śląskiego, zmusza osoby trudniące się tym procederem do modyfikowania sposobów swojego działania.
- Głównym obiektem zainteresowania i działalności oszustów w dalszym ciągu są osoby starsze, które w obawie przed utratą swych oszczędności, ulegają stanowczemu podejściu przestępców wykorzystujących zaufanie do organów ścigania - napisano.
Na terenie działania wszystkich jednostek policji, nieustanie prowadzone są spotkania i prelekcje, ukierunkowane na uświadomienie mieszkańców o sposobach oszustów. Działalność profilaktyczna śląskich policjantów zmusza sprawców tego typu przestępstw do tworzenia coraz to nowego scenariusza oszustw.
- Z informacji jakie do nas docierają wynika, że przestępcy po raz kolejny zmodyfikowali sposób swojego działania – wyjaśnia biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przedstawiając przykładowy scenariusz działania przestępców:
- Sprawcy przestępstw nawiązują telefoniczny kontakt z osobą pokrzywdzoną informując, że są funkcjonariuszami policji i prowadzą postępowanie przeciwko hakerom, rzekomo współpracującym z pracownikami banków, którzy kradną zdeponowane środki z posiadanych przez pokrzywdzonych rachunków bankowych. Osoba pokrzywdzona, w obawie przed utratą posiadanych pieniędzy, ulega namowom sprawcy do założenia rachunku lub konta bankowego we wskazanym przez niego banku i przelania tam wszystkich środków, bądź zaciągnięcia i przelania tam środków z kredytu. Jako numer kontaktowy do dokumentacji bankowej, sprawca poleca podanie wskazanego przez siebie numeru telefonu. W taki sposób bez problemu może dysponować środkami przelanymi przez pokrzywdzonego, bez konieczności osobistego kontaktu z nim.
- Niezwykle istotnym jest, by osoby pokrzywdzone niezwłocznie po zorientowaniu się, że padły ofiarą działalności oszustów, zgłosiły się do placówki bankowej w której założyły konto w celu jego zablokowania i powiadomienie policji. Szybka reakcja w tym zakresie może zapobiec utracie pieniędzy. Ofiarami tego typu oszustwa padli mieszkańcy jednego ze śląskich miast i tylko dzięki szybkiej reakcji policjantów współpracujących z pracownikami banku, odzyskali część swoich środków – informuje komenda.
Policjanci apelują do wszystkich osób, które w kręgu swoich najbliższych mają seniorów, by utrzymywały z nimi stały kontakt, a także by przestrzegali je o działalności oszustów, w tym o stosowanych przez nich metodach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czego to ludzie nie potrafią podrobić?