Na giełdach w Europie przewaga spadków. W centrum uwagi znajdują się dane makro, w tym wyższe od oczekiwań odczyty na temat produkcji przemysłowej w krajach Europy oraz dane z amerykańskiego rynku pracy. Rynkowi gracze wciąż przysłuchują się też sygnałom płynącym z największych banków centralnych. Ceny ropy zniżkują - zapasy w USA spadły, ale produkcja surowca poszła w górę.
Przed południem na rynek spłynęły już odczyty na temat produkcji przemysłowej w Niemczech i we Francji, które okazały się być znacznie wyższe od oczekiwań analityków.
W maju w Niemczech produkcja przesyłowa wzrosła o 1,2 proc. mdm, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. W poprzednim miesiącu produkcja przemysłowa w tym kraju poszła w górę o 0,7 proc., po korekcie z 0,8 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny.
Rdr produkcja przemysłowa w tym kraju wzrosła o 5 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,8 proc., po korekcie z +2,9 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 4 proc.
Z kolei produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 1,9 proc. w maju mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,6 proc., po korekcie z -0,5 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu produkcji przemysłowej mdm o 0,6 proc.
W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc., po wzroście o 0,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z +0,6 proc. - podał Insee. Tu oczekiwano wzrostu o 1,4 proc.
Przed południem inwestorzy poznają jeszcze odczyty m. in. z Wielkiej Brytanii.
Lepsze dane z europejskich gospodarek nie wpłynęły znacząco na eurodolara, który w piątek stabilizuje się po czwartkowym rajdzie. W piątek rano para EUR/USD kwotowana jest na poziomie 1,1421 po tym, jak w czwartek eurodolar umocnił się o ok. 1 centa.
W piątek rozpoczyna się też dwudniowy szczyt G20. Kanclerz Niemiec Angela Merkel gości szefów państw i rządów najważniejszych gospodarek z wszystkich kontynentów, w tym prezydentów USA Donalda Trumpa, Rosji Władimira Putina, Chin Xi Jinpinga, Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Najważniejsze tematy obrad: konflikty na świecie, polityka klimatyczna, wolny handel.
Na marginesie szczytu G20 oczekiwane jest pierwsze spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.