Dow Jones Industrial i S&P500 zakończyły środową sesję niewielkimi zmianami. Protokół z czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie dał rynkom jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o dalszy przebieg zacieśniania polityki pieniężnej w USA.
Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,01 proc. do 21 478,17 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,15 proc. do 2432,54 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,67 proc. do 6150,85 pkt.
Ze spółek najlepiej radziły sobie firmy technologiczne. AMD zyskało ponad 8 proc., Micron niemal 5 proc., NVidia prawie 3 proc. Wzrostami zakończyły sesję także Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Alphabet, właściciel Google.
O 1 proc. w górę poszły walory JPMorgan, a o ponad 2 proc. pod kreską znalazł się Vantiv, operator płatności elektronicznych. Inwestorów rozczarowała oferta przejęcia, jaką Vantiv przedstawił największemu brytyjskiemu odpowiednikowi - WorldPay. Z kolei JPMorgan zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom, że ma zamiar brać udział w transakcji. WorldPay zniżkował ok. 9 proc., po tym jak dzień wcześniej zyskał ok. 25 proc.
Członkowie amerykańskiej Rezerwy Federalnej byli podzieleni, gdy chodzi o wskazanie terminu rozpoczęcia ograniczania sumy bilansowej - wynika z protokołu z czerwcowego posiedzenia Fed. Część członków Rezerwy obawia się negatywnych skutków przegrzania rynku pracy.
"Kilkoro członków opowiedziało się za rozpoczęciem procesu (redukcji - PAP) w ciągu kilku miesięcy" - napisano w protokole. "Kilkoro innych podkreśliło, że odłożenie decyzji na dalszą część roku pozwoliłoby uzyskać czas na ocenę perspektyw dla aktywności w gospodarce i inflacji" - dodano.
Wcześniej Fed informował, iż redukcja bilansu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. W czerwcu prezes Rezerwy Janet Yellen oceniła, iż odchudzanie portfela Fed może wystartować "względnie niedługo".
Według niektórych bankierów centralnych, jak wynika z minutek, zmiana polityki zarządzania bilansem w krótkim terminie mogłaby być niewłaściwie zinterpretowana jako zwrot ku mniej stopniowemu podejściu do normalizacji polityki monetarnej.
Obecnie Fed reinwestuje środki z zapadających aktywów z powrotem w sumę bilansową, utrzymując ją na niezmienionym poziomie. W ramach trzech rund programu luzowania ilościowego, prowadzonego przez Rezerwę Federalną po wybuchu kryzysu finansowego z lat 2007-2008, wartość aktywów trzymanych przez Fed w swoim bilansie wzrosła do 4,5 bln USD, z czego 4,2 bln USD to amerykańskie papiery skarbowe lub gwarantowane przez państwo MBS (mortgage-backed securities, papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką).
Dla rynków istotna jest sekwencja działań, na jaką zdecyduje się Rezerwa: najpierw kolejna podwyżka stóp procentowych, co konsekwentnie zapowiadają przedstawiciele Fed, czy najpierw zasilenie rynku papierami z portfela.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.