Polska ma szóste miejsce w UE pod względem wykorzystania pieniędzy z Planu Junckera - mówi PAP wiceminister rozwoju Witold Słowik.
Plan wspiera dwa obszary (tzw. okna): duże inwestycje infrastrukturalne i innowacyjne oraz projekty małych i średnich firm. W sumie - uwzględniając oba "okna" - według stanu na 24 maja "Polska zajmuje 6. pozycję w UE w wykorzystaniu środków Planu Junckera".
W przypadku inwestycji infrastrukturalnych i innowacyjnych plasujemy się na piątym miejscu; wartość zatwierdzonych projektów to ponad 4,5 mld euro. Dla porównania, w przypadku czwartej w tym rankingu Hiszpanii jest to 8,03 mld euro.
- Jeszcze nieco ponad rok temu jeden z portali pisał, że z Planem Junckera "jesteśmy w proszku". Polska miała zatwierdzoną jedną dużą inwestycję, która dotyczyła właśnie budowy fabryki mleka w proszku. Teraz mamy 18 takich projektów, a ich wartość to prawie 20 mld zł - wskazał wiceszef MR, dodając, że w lutym 2016 r. Ministerstwo Rozwoju stało się rządowym ośrodkiem koordynującym wdrażanie Planu Junckera w Polsce.
A wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał w rozmowie z PAP: - Korzystamy z Planu Junckera, dwa lata temu nas tam w ogóle nie było (...) W tej chwili jesteśmy absolutnie liderem, doskonale sobie z tym radzimy.
Informację na temat stanu wdrażania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), czyli kluczowego elementu tzw. Planu Junckera, przekazało PAP Ministerstwo Rozwoju.
Plan Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach: szeroko rozumianej infrastrukturze oraz sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
Plan powstał w czerwcu 2015 r. z inicjatywy Jeana-Claude'a Junckera, przewodniczącego KE. Był odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze Europy wywołane kryzysem, które przyczyniło się do spadku poziomu inwestycji w UE o ok. 15 proc. w stosunku do 2007 r. Cel planu to spowodowanie wzrostu inwestycji europejskich w sektorze badań i rozwoju, infrastruktury, wzrost konkurencyjności, zwiększenie liczby miejsc pracy oraz ożywienie gospodarcze w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. EFIS ma pomóc w wygenerowaniu 315 mld euro do połowy 2018 r. KE już kilka miesięcy temu ogłosiła jednak, że pomysł się sprawdza, więc zaproponuje jego przedłużenie do końca 2020 r.
Ranking państw UE pod względem wartości inwestycji, które ma wywołać EFIS w ramach zatwierdzonych projektów z "okna infrastruktura i innowacje", otwiera Wielka Brytania z projektami o wartości prawie 10,8 mld euro. Druga jest Francja (8,84 mld zł). Kolejne są Włochy (8,8 mld euro); Hiszpania (8,03 mld euro). Piąta jest Polska (ponad 4,5 mld euro).
Następnie są m.in.: Szwecja (2,6 mld euro); Belgia (1,7 mld euro); Austria (1,7 mld euro); Niemcy (1,67 mld euro); Finlandia (1,63 mld euro); Portugalia (1,6 mld euro); Grecja (prawie 1,2 mld euro); Holandia (1,16 mld euro); Irlandia 1,08 mld euro. Dane te nie uwzględniają projektów wielonarodowych tj. realizowanych w więcej niż jednym kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.