Ruch Halemba kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej intensyfikuje prace mające na celu udostępnienie nowych partii złóż. Już w niedalekiej przyszłości wysokiej jakości węgiel energetyczny ma być eksploatowany z uwolnionego złoża w filarze byłej elektrowni Halemba.
- Zakładamy fedrowanie trzema ścianami. Taki model funkcjonowania już osiągnęliśmy, ale na pełne ustabilizowanie frontu eksploatacyjnego ze ścian w pokładach: 405 w partii „L”, 410 w partii centralnej oraz obszaru Halemba I, gdzie zalegają pokłady grupy 400 i 500, będzie trzeba poczekać do 2019 r. – zapowiada Krzysztof Kiełbiowski, naczelny inżynier ruchu Halemba.
Efektywność wydobycia z pewnością zapewniłby nowy kompleks ścianowy. Kierownictwo zespolonej kopalni Ruda ma w planie jego zakup. Niezbędne będzie również uruchomienie klimatyzacji grupowej, gdyż prognozowane warunki eksploatacji nowych pokładów będą trudne z uwagi na wysoką temperaturę skał i znaczne zagrożenie metanowe.
- Plan inwestycyjny zakłada zakup odpowiedniego wyposażenia gwarantującego poprawę warunków klimatycznych. Przyniesie to korzyść w postaci powrotu do normalnego czasu pracy. Do najbardziej odległych frontów robót będzie doprowadzony transport załogi kolejkami spalinowymi podwieszanymi. Wszystkie te zmiany i inwestycje będą miały bezpośredni wpływ na poprawę wydajności oraz efektywności pracy – podkreśla Krzysztof Kiełbiowski.
Z kolei bezpieczeństwo pracy podniesie system przewietrzania na „Y” z doświeżaniem powietrza chodnikiem nadścianowym. Zapewni on odsunięcie gazu w zrobach od przestrzeni roboczej frontu ściany. Powietrze będzie doprowadzane dwoma chodnikami wzdłuż calizny węglowej. Po przewietrzeniu ściany połączy się z powietrzem doświeżającym i zostanie odprowadzane chodnikiem wzdłuż zrobów. System zapewni bezpieczeństwo pracy w przestrzeni roboczej frontu ściany, w warunkach dużego zagrożenia metanowego i poprawia warunki pracy.
Istotny jest również fakt, że cała ta eksploatacja ruchu Halemba prowadzona będzie poza terenami zurbanizowanymi.
- Wiemy na pewno, że pokłady, które zamierzamy eksploatować, są stabilne i pewne, mają odpowiednią miąższość, nawet powyżej 3-4 m. To w dobie poszukiwania oszczędności gwarantuje opłacalność wydobycia – zapewnia naczelny inżynier ruchu Halemba.
Urobek będzie nadal transportowany do macierzystego zakładu przeróbczego. Jednak długofalowe plany związane z restrukturyzacją ruchu Halemba zakładają, że po zakończeniu eksploatacji w ruchu Pokój, wykonaniu dodatkowych wyrobisk w ruchu Halemba i modernizacji zakładu mechanicznej przeróbki węgla w ruchu Bielszowice, całe wydobycie z Halemby zostanie przekierowane do Bielszowic. W konsekwencji możliwa będzie zmiana funkcji szybu Grunwald III z wdechowego na wentylacyjno-podsadzkowy i likwidacja szybu Północnego I i Północnego II. Te działania będą niezbędne dla dobrego funkcjonowania ruchu Halemba i poprawy wyników ekonomicznych całej kopalni Ruda.
Warto też dodać, że w ostatnich miesiącach prace przygotowawcze w zakładzie nabrały wyraźnego tempa. Oddziały własne robót przygotowawczych zwiększyły osiągane postępy do 200 m miesięcznie. Szkopuł jednak w tym, że same siły własne ruchu Halemba nie wystarczą, aby sprostać wszystkim wyzwaniom, które stawia plan. Trzeba będzie skorzystać z usług firm zewnętrznych.
- Na rynku usług zewnętrznych daje o sobie znać kryzys. Liczę jednak, że znajdą się wyspecjalizowane firmy, które sprostają wyzwaniu – zauważa Krzysztof Kiełbiowski.
Obecnie ruch Halemba prowadzi wydobycie trzema ścianami, wydobywając ok.7 tys. t węgla na dobę. Zatrudnia 2360 pracowników.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na Wujku i na Śląsku fedrują jak szaleni a ludzi mało a molochy jak Staszic czy Wesoła zawsze pod kreską i przerost załogi...
A na kwk śląsk 2 ściany 5000t/dobe i niecałe tysiac załogi wydobywany węgiel grupy 400/500 i co chca ja zamkna a bardzo dobry węgiel wydobywają !! niech sie rząd obudzi bo utrzymuja kopalnie co śmieci a nie węgiel wydobywają albo kopalnie gdzie sie wszysko pali !! a tam gdzie jest dobrze blisko szybu węgiel łatwo do wydobycia to zamykają !!
Tomek akurat ma rację, jedna ściana na wujku ma wydobycie jak na innych kopalniach 3 i tu nie ma żadnej sciemy
Tomek nie wiem co bierzesz ale zmniejsz dawke
Czym tu się chwalić na Wujku jedna ściana 1000 ludzi wydobycie te same nieudaczniki
Proszę redakcje nettg pl o zamieszczenie jak wygląda magiczna tabelka z zyskami/ stratami w poszczególnych kopalniach za pierwsze 2 kwartały tego roku :) Ciekaw jestem jak na niej wygląda sytuacja NIERENTOWNEJ KWK Sośnicy która od ponad pół roku nie miała ani jednego dnia z niezrealizowanym planem wydobywczym :]
Ja przekerujcie cołke wydobycie na Bielszowice . Teras żeby kupić tona abo dwie stojymy pora godzin niykedy cołki dziyń .Po tym wadzym usprawniyniu bydymy stoć czi dni abo wiyncy .Dwjcie sie pokoj z takymi ulepszyniami.
Ciekawe kto bedzie kopol ten wagiel w 2019 ,,,,,30% zalogi przejdzie na emerytury,,,a jak zrobia urlopy gornicze to juz to moga zamykac
zamknijcie ten oboz pracy i pusccie ludzi na urlopy gornicze
Ciekawe jak to jest że Sośnica fedruje dwiema ścianami i wydobywa dziennie 7500 węgla zatrudnia 2000 ludzi i chce się ją zamknąć.Pamiętamy na Sośnicy jak naczelny z Halemby pracował u nas i jak ta kopalnia fedrowała życzę kolegom z Halemby powodzenia.