Dzięki innowacjom górnictwo węgla kamiennego może sprostać wyzwaniom klimatycznym i udowodnić, że korzystanie z węgla jako źródła energii może być efektywne i bezpieczne dla środowiska - przekonywał w środę w Wiśle minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Szef resortu energii uczestniczył w otwarciu trzydniowego International Mining Forum - Międzynarodowego Forum Górniczego, którego motywem przewodnim są innowacje w przemyśle wydobywczym. Tchórzewski zadeklarował wsparcie Ministerstwa Energii dla wdrażania innowacji w górnictwie. Resort widzi w tym szansę na udowodnienie, że budowanie niskoemisyjnej gospodarki nie musi oznaczać całkowitego odejścia od węgla jako paliwa.
- Przede wszystkim mówimy o innowacjach. Innowacje, zmiany, wszystkie udoskonalenia, które należy wprowadzić w górnictwie są związane z formułą walki o to, żeby górnictwo mogło wygrać w sytuacji zmieniających się wymogów klimatycznych. To niezwykle ważne, zarówno dla sektora węgla koksowego jak i energetycznego - ocenił Tchórzewski.
- W Ministerstwie Energii kładziemy mocny nacisk na innowacje i takie zmiany, dzięki którym można wykazać, że węgiel kamienny jest do zaakceptowania z klimatycznego punktu widzenia. Osobiście mam takie przekonanie, choć nie zawsze jest to jeszcze przyjmowane ze zrozumieniem na zewnątrz - dodał minister, podkreślając, że strona polska prowadzi w tej sprawie stały dialog z przedstawicielami Komisji Europejskiej.
Według Tchórzewskiego takie międzynarodowe spotkania jak te rozpoczęte w środę w woj. śląskim, pomagają w zmianie podejścia do górnictwa na forum międzynarodowym, które dziś często jest kształtowane przez postulat całkowitej dekarbonizacji, z którym nie zgadza się Polska.
Zdaniem ministra, osiągnięcie postulowanego przez KE całkowitego wyeliminowania węgla z europejskiej gospodarki do 2050 r. oznaczałoby dla Polski wzrost cen energii co najmniej o 100 proc., co - jak mówił Tchórzewski - jest nie do przyjęcia zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla obywateli. Minister przypomniał, że Polska zamierza, dużym wysiłkiem, zmniejszyć udział węgla w produkcji energii w 2050 r. do ok. 50 proc., wobec ponad 80 proc. obecnie.
Tchórzewski przypomniał, że Komisja Europejska notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa, służący ratowaniu tej branży, a to oznacza, że akceptuje fakt, iż polskie górnictwo i węgiel nadal są i będą potrzebne polskiej gospodarce. "Na to wszystko możemy spojrzeć z pewną nadzieją, że jeżeli pokażemy wolę pójścia w kierunku górnictwa ekologicznego, innego pod względem klimatycznym, to możemy dużo uzyskać" - mówił minister.
Uczestniczący w środowej inauguracji górniczego Forum ambasador Australii w Polsce Paul Wojciechowski ocenił, że australijskie podejście do węgla jest podobne do polskiego - Australia należy do dużych producentów tego surowca.
- Jako kraje węglowe musimy trzymać się razem; nasze myślenie w Australii jest podobne do polskiego (). Problemy zmiany klimatu są wyzwaniem, ale musimy rozwiązywać je rozumnie i pamiętać, że węgiel nadal będzie rozwiązaniem dla wielu gospodarek. Powinniśmy razem pracować, by zmienić wizerunek węgla na arenie światowej. Nie wstydzimy się węgla i walczymy o zrozumienie, że ten surowiec jest nadal ważnym rozwiązaniem dla cywilizacji - mówił ambasador Australii.
Gospodarzem tegorocznego International Mining Forum (IMF) jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). W czwartek eksperci i praktycy z branży wydobywczej w krajach należących do światowej czołówki przemysłu węglowego spotkają się w należącej do JSW kopalni Pniówek, w kolejnym dniu odwiedzą też inne kopalnie spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pierwszą innowacją jest praca w 30 st.