W najbliższy czwartek (29 czerwca) Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw – poinformował w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który w poniedziałek (26 czerwca) uczestniczył w posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
Komitet ma także zająć się trzema projektami rozporządzeń, które dotyczą: wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych oraz metod badania jakości paliw stałych.
Jak przyznał wiceminister Tobiszowski ustawa ta powinna być procedowana w wakacje.
Jeśli chodzi o rozporządzenie dotyczące jakości, to ma ono określać wymagania dla paliw stałych przeznaczonych do do stosowania zarówno w energetyce zawodowej i przemysłowej, jak i przez odbiorców indywidualnych. Parametry paliw stałych odnoszą się zarówno do paliw stałych sprzedawanych w formie workowanej, jak również sprzedawanych luzem.
Jak informuje resort energii, w rozporządzeniu zaproponowano 12 grup produktów paliw stałych: sortymenty grube (kęsy, kostka), sortymenty grube (orzech), sortymenty średnie (groszek), kwalifikowane paliwa stałe (ekogroszek), kwalifikowane paliwa stałe (ekomiał), miały (klasa E1), miały (klasa E2), muły oraz flotokoncentraty (klasa E1), muły oraz flotokoncentraty (klasa E2), antracyt, węgiel koksowy i paliwa stałe otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego w temp. Powyżej 450 st. C.
Paliwa stałe będą charakteryzowane za pomocą następujących parametrów kwalifikowanych: zawartość popiołu, zawartość siarki całkowitej, wartość opałowa, zawartość części lotnych, wymiar ziarna, zawartość podziarna i nadziarna, zawartość wilgoci całkowitej oraz zdolność spiekania.
Kryteria przyjęte w rozporządzeniu mają na celu ograniczyć stosowanie: mułów i miałów węglowych oraz flotokoncentratów w segmencie komunalno-bytowym. W tym celu wprowadzona została dodatkowa klasyfikacja: klasa E1 - dedykowana jest dla paliw stałych spalanych w instalacjach nieposiadających systemów odsiarczania spalin o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1,0 MW oraz klasa E2 - dedykowana jest dla paliw stałych spalanych w instalacjach z systemami odsiarczania spalin o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1,0 MW.
Nowe przepisy mają zapewnić monitoring i kontrole jakości paliw stałych, ze szczególnym uwzględnieniem emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych. Mają też ograniczyć napływ niesortowanego węgla do Polski. Importerzy będą zobligowani do tego, by przed przywiezieniem do naszego kraju, węgiel został posortowany.
Ministerstwo tłumaczy, że nowela ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprowadzi do ustawowej definicji przedsiębiorcy określenie "wprowadzania do obrotu paliw stałych", co ma pozwolić doprecyzować podmioty, u których będzie dokonywana kontrola jakości paliw stałych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.