Rentowne, efektywne i nowoczesne górnictwo oparte na wiedzy i innowacjach, zapewniające Polsce bezpieczeństwo energetyczne i wspierające konkurencyjność polskiej gospodarki – to główny cel określony w „Programie dla sektora węgla kamiennego w Polsce”. Jak podkreśla wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zyskał on akceptację Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Teraz po zaakceptowaniu przez Ministra Energii trafi do uzgodnień społecznych i międzyresortowych.
Oprócz tego dyskutowano na temat koncesji, kwestii związanych ze sprawą temperatury zastępczej klimatu obliczanej według wzoru, o tzw. żółtej kartce i lobbowaniu za węglem w Brukseli oraz przedstawiono aktualną sytuację w spółkach.
Podczas posiedzenia Zespołu po raz pierwszy publicznie zaprezentowano „Program dla sektora węgla kamiennego w Polsce”. Program, który wyznaczać ma kierunki rozwoju sektora do 2030 roku przygotowany został przez zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele strony społecznej oraz przedsiębiorcy.
- Spotykamy się tu by w szerszym gronie o tym dokumencie porozmawiać i żeby każdy mógł wnieść uwagi, które zbierzemy i dokładnie przeanalizujemy. Te programy sektorowe dla węgla kamiennego i brunatnego będą elementem polityki energetycznej. Naszym podstawowym celem jest zapewnienie Polsce niezależności energetycznej i wspieranie rodzimego przemysłu – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Dokument składa się z dwóch części. Pierwsza to diagnoza oraz analiza obecnego stanu sektora węgla kamiennego. W Polsce niezagospodarowanych zasobów węgla kamiennego jest około 31 miliardów ton, co stanowi dostateczną rezerwę dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Według prognoz Polska będzie potrzebowała do 2030 roku rocznie około 70 milionów ton węgla kamiennego, scenariusz optymistyczny dla sektora mówi o ponad 80 milionach ton rocznie.
Podczas posiedzenia zespołu omówiono także inne sprawy, m.in. związane z pakietem zimowym Komisji Europejskiej, którego legalność prawdopodobnie można podważyć.
- Sprawa tzw. żółtej kartki jest w biegu. Co prawda nie mamy jeszcze wszystkich wymaganych głosów, ale w ostatnim czasie poparły nas Niemcy – podkreślił minister Grzegorz Tobiszowski.
Na kolejne spotkanie Zespołu przełożono kwestie koncesji. Za to wiceminister zapowiedział szybką interwencję w sprawie wzoru na temperaturę zastępczą klimatu, na czym bardzo zależało przedstawicielom związków zawodowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To dlaczego zamykamy kopalnie ?? kopalnie które wydobywają już węgiel który rząd chce zęby był na rynku !!