54 osoby, w tym 8 pośmiertnie zostały uhonorowane Krzyżem Wolności i Solidarności w piątek (23 czerwca). Odznaczenia dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
- Górny Śląsk w walce o wolną i niepodległą Polskę ma znaczące miejsce. O tym miejscu, o zmaganiach tych ludzi Instytut Pamięci Narodowej zawsze pamiętał i zawsze będzie pamiętał – mówił do odznaczonych prezes IPN.
W imieniu uhonorowanych działaczy, po ceremonii przyznania Krzyży głos zabrał Eugeniusz Polmański, dyrektor biura Centrali Zbytu Węgla Węglozbyt, członek Solidarności, który na początku września 1980 brał udział w strajku w KWK Andaluzja. W 1984 po przywiezieniu ze stolicy nadajnika wspólnie z innymi opozycjonistami uruchomił Radio „S” Piekar Śląskich. Zajmował się także redagowaniem podziemnego pisma „Nasze Sprawy” i dystrybucją wydawnictw drugiego obiegu (w tym „Tygodnika Mazowsze”). W 1988 brał udział w kolejnych strajkach, w rezultacie został zwolniony z pracy. W 1989 objął funkcję przewodniczącego bytomskiego Komitetu Obywatelskiego. Na początku lat 90. został wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „S”, później był asystentem przewodniczącego Komisji Krajowej Mariana Krzaklewskiego, a w latach 1997–1998 dyrektorem biura KP Akcji Wyborczej Solidarność.
- Odznaczenie nas Krzyżem Wolności i Solidarności uznaję za szczególny zaszczyt. Krzyż ten ma dla nas wartość większą niż wszystkie odznaczenia wyższego rzędu. Ma charakter pamiątkowy i jest nagrodą szczególną dla nas, działaczy opozycji, którzy walczyli z dyktaturą komunistyczną w drodze ku polskiej wolności - podkreślił.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
Pełna lista odznaczonych: IPN.
W galerii: uroczystość przyznania Krzyży Wolności i Solidarności. Katowice, 23 czerwca 2017 r. (zdjęcia: Barłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.