Wyższe uczelnie rozpoczęły rekrutację. Na wydziałach i kierunkach górniczych w ostatnich latach notowano spadek zainteresowania ze strony przyszłych inżynierów. Jak będzie w tym roku?
- Trudno przewidzieć. Rejestracja jest w toku. Z myślą o nowych studentach poszerzyliśmy ofertę otwierając dwa nowe kierunki: automatykę i informatykę przemysłową oraz gospodarkę surowcami mineralnymi – informuje dr inż. Sergiusz Boron, prodziekan ds. studenckich i kształcenia wydziału górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej.
Nie ukrywa, że wydział wiąże duże nadzieje zwłaszcza z kierunkiem automatyka i informatyka.
- Jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy specjalistów i dobrze wyposażone laboratoria, w które mocno inwestujemy – dodaje dr Sergiusz Boron.
Wydział górnictwa i geologii planuje przyjąć w tym roku na studia dzienne 375 studentów, w tym 255 – pierwszego stopnia. Największym zainteresowaniem od lat cieszył się kierunek górnictwo i geologia. Prawdopodobnie tak będzie i w tym roku.
Chętnie wybierana przez przyszłych górników Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie nie planuje uruchomienia nowych studiów górniczych w nowym roku akademickim.
- One pojawiają się w naszej ofercie co kilka lat i nie praktykujemy poszerzania tej listy z każdą kolejną rekrutacją. Rozsądniej jest odpowiadać na potrzeby rynku, śledzić trendy, rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami, sondować ich nastroje i plany rekrutacyjne, a następnie na tej podstawie decydować o utworzeniu nowego kierunku. Tak staramy się działać i wiemy, że to przynosi pożądany efekt, ponieważ nasi absolwenci znajdują zatrudnienie - informuje Maciej Myśliwiec z biura prasowego AGH.
W tej krakowskiej uczelni będzie można studiować górnictwo i geologię na trzech wydziałach: górnictwa i geologii, geologii, geofizyki i ochrony środowiska oraz wiertnictwa, nafty i gazu. W ubiegłym roku ilość kandydatów na jedno miejsce oscylowała wokół jednej osoby na miejsce. Na tych kierunkach uczelnia oferuje w tym roku łącznie 300 miejsc na studiach I stopnia i 15 miejsc na studiach II stopnia.
- Nasza uczelnia zapewnia rozwój studentom kierunków górniczych, tak aby ich uatrakcyjnić na rynku pracy. W ciągu ostatniego roku akademickiego podpisaliśmy umowy z przemysłem, mające na celu zwiększenie szans absolwentów - dodaje Maciej Myśliwiec.
Przykładem takich działań może być podpisana umowa AGH z Jastrzębską Spółką Węglową. W ramach współpracy z uczelnią, spółka zapewni studentom możliwość odbycia praktyk robotniczych i studenckich, odbywania wycieczek dydaktycznych do swoich zakładów oraz pozyskiwania tematów do prac dyplomowych.
Na Politechnice Wrocławskiej rekrutacja na kierunki górnicze w ostatnich latach utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W ubiegłym roku na studia stacjonarne I stopnia na kierunek górnictwo i geologia przyjęto we Wrocławiu 125 osób, w Legnicy 20. Z kolei na geodezję i kartografię – 59 osób.
- Jeśli chodzi o liczbę chętnych to tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyła się geodezja i kartografia – ponad sześciu chętnych na jedno miejsce. Górnictwo i geologia we Wrocławiu przyciągnęły 1,46 chętnych na miejsce - wyjaśnia Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.
W tym roku uczelnia nie planuje uruchomienia nowych kierunków na wydziale geoinżynierii, górnictwa i geologii. O liczbie miejsc na kierunkach będzie mogła poinformować dopiero po posiedzeniu Senatu, które jest zaplanowane na 22 czerwca.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.