Geologia jest filarem produkcji górniczej: wskazuje i planuje możliwe kierunki rozwoju w oparciu o szczegółowe rozpoznanie budowy geologicznej górotworu, rozwiązuje także podstawowe zagadnienia bezpieczeństwa i zagrożeń naturalnych – podkreśla KGHM Polska Miedź w piątkowym (9 czerwca) komunikacie dotyczącym dwudniowej konferencji jubileuszowej zorganizowanej z okazji 60-lecia odkrycia złoża rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej zorganizowanej w Centrali miedziowej spółki.
W KGHM w obszarach geologii pracuje łącznie 200 osób.
- U zarania KGHM byli geolodzy i pozostają fundamentem działania KGHM do dzisiaj. Jako spadkobiercy wielkiego odkrycia zespołu naukowego prof. Jana Wyżykowskiego mamy przywilej czerpania z ich wiedzy, ale i obowiązek poszukiwania nowych, własnych wyzwań badawczych. Oby współpraca z KGHM Polska Miedź S.A. była nieustającą inspiracją dociekań naukowych – podkreślił Piotr Walczak, wiceprezes zarządu KGHM otwierając konferencję.
Podczas obrad, w pierwszym dniu Konferencji, prowadzonych w pięciu sesjach plenarnych, zaplanowano referaty przedstawicieli nauk geologicznych ze środowisk akademickich, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz KGHM.
Materiały z sesji zostaną opublikowane w specjalnym wydaniu Biuletynu Państwowego Instytutu Geologicznego.
- Jubileusz 60-lecia odkrycia złóż rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej jest okazją do podsumowania obecnego stanu wiedzy geologicznej, jak i wytyczenia kierunków dalszych działań geologicznych przy wsparciu najnowszej technologii – wyjaśnia biuro prasowe KGHM.
Drugiego dnia konferencji (10.06.2017) jej uczestnicy wezmą udział w sesji terenowej w zakładach górniczych. W jej trakcie będzie można prześledzić pełen profil geologiczny od stropu białego spągowca, przez miedzionośną serię złożową do pokładu najstarszej soli cechsztyńskiej.
Patronat honorowy nad konferencją objął prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.