Spółka Zamet Industry SA zakończyła realizację kontraktu na rzecz spółki Mostostal Pomorze w ramach norweskiego projektu Johan Sverdrup realizowanego na Morzu Północnym – poinformował portal górniczy nettg.pl Maciej Preidl z Imago PR.
Przedmiotem umowy było wykonanie, scalenie i zabezpieczenie antykorozyjne ważącej 750 ton konstrukcji stalowej modułu platformy wiertniczej Living-Quarter Topside EPC PAU LC30009.
W marcu 2016 roku spółka Zamet Industry podpisała z Mostostalem Pomorze umowę na wykonanie, scalenie i zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej w ramach projektu Johan Sverdrup na Morzu Północnym. Konstrukcję wykonał należący do Zamet Industry, zakład Mostostal Chojnice, a elementy konstrukcji zostały scalone na nabrzeżu w Gdyni i następnie załadowane na morski środek transportu. Stalowy układ modułów trafi na pole wydobywcze Johan Sverdrup, zlokalizowane na Morzu Północnym.
– Realizacja kontraktu w ramach norweskiego projektu w branży offshore potwierdza, że Zamet Industry posiada szerokie i sprawdzone kompetencje w obszarze produkcji urządzeń i wyposażenia jednostek do podwodnego wydobycia ropy i gazu. Od 2003 roku nasze zakłady realizują usługi na rzecz największych firm na rynku, a dostarczane przez Zamet Industry układy i konstrukcje, są wykorzystywane w największych projektach wydobywczych, w tym także na polach naftowych zlokalizowanych na Morzu Północnym czy Południowym Atlantyku. Zakończenie realizacji zamówienia dla Mostostalu Pomorze pozwoliło nam zdobyć kolejne referencje, które będziemy wykorzystywać przy dalszej intensyfikacji naszej działalności na rynkach zagranicznych – mówi Tomasz Jakubowski, Prezes Zarządu Zamet Industry SA.
Znajdujące się około 150 km na zachód od Stavanger, na wysokości Utsira, pole wydobywcze Johan Sverdrup ma 200 km kw. wielkości i jest jednym z pięciu największych pól naftowych na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS). Wraz z osiągnięciem pełnej zdolności wydobywczej produkcja ropy naftowej w ramach tego pola szacowana jest na 550-650 tys. baryłek dziennie, czyli na ok. 40 procent łącznego wydobycia ropy na NCS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.