Branża chemiczna w Polsce jako jeden z filarów rodzimej gospodarki potrzebuje specjalizacji, zwiększenia poziomu innowacyjności i umacniania konkurencyjności - uważa prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) Tomasz Zieliński.
W Toruniu zainaugurowano w środę (7 czerwca) IV Kongres "Polska Chemia", w którym uczestniczy ponad 400 specjalistów tego sektora, w tym przedstawiciele największych branżowych podmiotów, jak m.in. PKN Orlen, Grupa Lotos, Grupa Azoty, PCC Rokita czy Synthos.
- Jesteśmy, jako sektor, filarem gospodarki Polski. Jesteśmy sektorem, który odprowadza najwięcej środków finansowych do Skarbu Państwa w postaci różnego rodzaju podatków. Jesteśmy sektorem o potędze, jeśli chodzi o zatrudnienie i przede wszystkim o istotnym wpływie na wszystkie inne sektory - powiedział podczas inauguracji kongresu prezes PIPC.
Zieliński zaznaczył, iż rozwój krajowego przemysłu chemicznego w znaczący sposób zdecyduje o przyszłości rodzimej gospodarki w ujęciu globalnym.
- Potrzebujemy specjalizacji, zwiększenia poziomu innowacyjności i na pewno umacniania pozycji konkurencyjności - podkreślił szef PIPC.
Do roli innowacji w krajowej gospodarce, tym w segmencie chemii, odniosła się prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak.
- Miara innowacyjności przemysłu chemicznego to ok. 22 proc. w skali wszystkich zgłoszeń do Urzędu Patentowego i udzielonych patentów - podkreśliła. Dodała, iż jest to wskaźnik odpowiadający danym patentowym z całego świata.
- Nasza chemia, można powiedzieć, jest na poziomie światowym, bo ten współczynnik w liczbach wygląda identycznie w Polsce, jak i w wiodących krajach, a także średnio w skali całego świata - powiedziała dr Adamczak.
Prezes PIPC zwrócił uwagę na obecny potencjał branży chemicznej w Polsce.
- Rok poprzedni dla przemysłu chemicznego to ponad 150 mld zł wartości produkcji sprzedanej. To wzrost o prawie 4,5 proc. w stosunku do roku wcześniejszego roku - wyliczał Zieliński.
Według raportu "Przemysł Chemiczny w Polsce - pozycja, wyzwania, perspektywy", opracowanego w ramach kampanii PIPC "Polska Chemia" przy współpracy z EY, w latach 2010-15 poziom rocznych nakładów inwestycyjnych w tym sektorze wzrósł łącznie o ponad 80 proc. do poziomu 8,8 mld zł w 2015 r. z wyłączeniem segmentu farmaceutycznego.
- Nakłady inwestycyjne w sektorze chemicznym regularnie rosły w ostatnich latach. To także świadczy o dobrej kondycji i prorozwojowym nastawieniu branży - dodał Zieliński.
Nawiązując do pozycji przemysłu chemicznego w skali całej gospodarki kraju, szef PIPC przypomniał zarazem o odnotowanym znaczącym wzroście zatrudnienia w tej branży.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.