W Głównym Instytucie Górnictwa odbyło się (10-12 maja 2017 r.) Forum Jednostek Notyfikowanych w zakresie Dyrektywy 2013/29/UE, dotyczącej wyrobów pirotechnicznych, oraz w zakresie Dyrektywy 2014/28/UE, dotyczącej wprowadzania na rynek i kontroli materiałów wybuchowych do użytku cywilnego.
W Instytucie gościli przedstawiciele wszystkich jednostek notyfikowanych w zakresie obu dyrektyw oraz obserwator z ramienia Unii Europejskiej Frederico Musso. Byli również obecni obserwatorzy z Wyższego Urzędu Górniczego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
GIG jest jednostką notyfikowaną nr 1453 Unii Europejskiej od 2004 roku. Polska była po raz drugi organizatorem wydarzenia w zakresie materiałów wybuchowych i po raz pierwszy organizatorem forum jednostek notyfikowanych w zakresie dyrektywy obejmującej wyroby pirotechniczne. Obrady w głównej mierze dotyczyły jednakowego podejścia jednostek notyfikowanych do klientów, jednolitego sposobu interpretacji zapisów znajdujących się w dyrektywach i zharmonizowanych normach europejskich oraz częstotliwości przeprowadzania audytów, sprawdzających jakość produkcji wyrobów dla ich producentów, a także różnych aspektów badawczych zawartych w przedmiotowych zharmonizowanych normach europejskich. Podsumowano również działania wynikające z ubiegłorocznego forum, które organizowane było przez INSEMEX w Sibiu (Rumunia). Wytypowano kolejne procedury badawcze do wykonania badań porównawczych pomiędzy poszczególnymi laboratoriami badawczymi jednostek notyfikowanych (tzw. Round Robin Test) oraz ich koordynatora.
- Podczas wyjazdu technicznego do Kopalni Doświadczalnej Barbara uczestnicy mieli okazję bezpośrednio zapoznać się z bazą badawczą, którą ocenili bardzo wysoko. Zorganizowanie forum w GIG podkreśliło rangę Instytutu w Unii Europejskiej poprzez działalność jednostki notyfikowanej w zakresie wszystkich dyrektyw, do których ma uprawnienia - podsumował spotkanie jednostek notyfikowanych dr inż. Jacek Sobala, jego główny organizator.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.