Katowice - jak wynika z nieoficjalnych wciąż informacji - mają bardzo duże szanse na wybór miasta-gospodarcza światowej konferencji konferencji klimatycznej COP24 w 2018 r. Katowice konkurują z Trójmiastem.
Pod koniec zeszłego roku Ministerstwa Środowiska oficjalnie potwierdziło, że 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (czyli COP24) oraz 14. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) odbędą się w 2018 r. w Polsce. Propozycję taką złożył minister Jan Szyszko na konferencji w Marrakeszu.
Gotowość organizacji zgłosiły współnie Gdańsk, Gdynia i Sopot, a wkrótce do stawki dołączyły też Katowice, gdzie pomysł ochoczo poparli m.in. miejscy radni, władze miasta, związkowcy Solidarności i wiele innych środowisk.
Argumentem technicznym Katowic jest oczywiście doskonała i nowa infrastruktura konferencyjna, baza hoteli oraz łatwe i szybkie połączenia lotnicze i autostradowe zdolne obsłużyć tysiące gości z kilkudziesięciu krajów świata.
Radni (m.in. z Ruchu Autonomii Śląska) podkreślali, że goszczenie konferencji da "możliwość pokazania światu regionu w trakcie transformacji z gospodarki opartej na węglu do gospodarki nowoczesnej, w której węgiel jest jednym z elementów wspierających rozwój ekonomiczny w zrównoważony sposób".
Ostateczna decyzja w sprawie wyboru miasta-gospodarza szczytu klimatycznego COP24 należy do polskiego rządu wspólnie z organizatorami z ramienia ONZ. Ministerstwo Środowiska oceniało przed kilkoma miesiącami, że o ile Trójmiasto chwali się ochroną środowiska, to Katowice mogą zainteresować nowoczesną perspektywą na przemysł weglowy i zrównoważone górnictwo. Ostateczne głosowanie nad wyborem miasta zaplanowano na grudzień 2017 r.
Wiosną delegacja ONZ odwiedziła Katowice. Goście oglądali m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, efektowny budynek NOSPR, siedzibę Muzeum Śląskiego i Stadion Śląski (z dobiegającą do końca budową). Testowali też śląskie tramwaje. Już w kietniu przedstawiciele regionu akcentowali przewagę Katowic, w wymiarze symbolicznym i rzeczowym. Polega na tym, że decyzje szczytów klimatycznych ONZ dotyczą bezpośrednio przyszłości gospodarek, systemów energetycznych a w szczególności paliw kopalnych, ale to właśnie węgiel kamienny i problem dekarbonizacji stanie się przewodnim tematem 24. sesji COP.
Z kolei - wbrew utartym na świecie stereotypom - sława narodzin polskiej Solidarności z protestów robotniczych 1980 r. a następnie - polskiej transformacji gospodarczej początku lat 90. XX w. - łączy się nie tylko ze stocznią w Gdańsku, ale w nie mniejszym stopniu z kopalniami, hutami i przemysłem Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Zdaniem Laury Lopez, szefowej sekretariatu Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w szczycie udział weźmie ok. 15 tys. uczestników i ok. 13 tys. gości.
Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski podkreśla, że przeobrażenia, jakie przeszedł region w ciągu kilkudziesięciu lat, dowodzę, jak ciężką pracę wykonano tu dla poprawy klimatu. Górny Śląsk poparł też m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie energii, skupieni na trudnym procesie restrukturyzacji górnictwa.
Wojciech Kuśpik, prezes PTWP (zarządcy MCK i Spodka) zwraca uwagę, że nowe obiekty centrum kongresowego uważane są za jedne z najlepszych tego typu w Europie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.