O wspólny głos w sprawie polskiego górnictwa i polskiej energetyki w Brukseli apelował do naukowców Głównego Instytutu Górnictwa wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Okazją do wizyty było nadanie tytułu profesora zwyczajnego dyrektorowi naczelnemu GIG Stanisławowi Pruskowi.
- Postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2017 roku, minister energii Krzysztof Tchórzewski nadał panu Stanisławowi Pruskowi tytuł profesora nauk technicznych - odczytał oficjalną formułę Grzegorz Tobiszowski, po czym podzielił się z kadrą zarządzającą GIG wyzwaniami, które stoją przed polskim górnictwem i energetyką węglową.
Wśród sztucznych barier narzuconych przez Unię Europejską wiceminister wymienił: limit 550 gram CO2 na kWh, ETS i BAT.
- Wcale nie aspirujemy do bycia pępkiem Europy, ale prawda jest taka, że w kwestiach energetycznych stawia się nam najwyższe wymagania. Dlatego budujemy zaplecze środowiskowe. Rozmawiamy ze stroną społeczną, różnymi instytucjami, a dzisiaj przekazuję to środowisku naukowemu. Oczekujemy poparcia głosu polskiego rządu w Brukseli - tłumaczył Grzegorz Tobiszowski.
- Jesteśmy gotowi w każdej chwili bronić polskiego węgla za pomocą racjonalnych argumentów. Energetyka oparta na węglu może być nowoczesna i przyjazna środowisku - zapewnił prof. Stanisław Prusek.
Po krótkiej prezentacji dotychczasowych osiągnięć GIG, dyrektor naczelny zaprosił wiceministra Tobiszowskiego na wycieczkę po Instytucie. Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej przedstawiła prof. Małgorzata Wysocka, osiągnięcia w zakresie monitorowania niskiej emisji za pomocą dronów zaprezentował dr Adam Szade. Z kolei w laboratoriach Centrum Czystych Technologii Węglowych gospodarzami byli dr Leokadia Róg oraz profesorowie Krzysztof Stańczyk i Adam Smoliński, którzy przedstawili możliwości GIG w badaniach jakości węgla oraz technologii zgazowania węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.