Po sześciu dniach wzrostów i ustanowieniu kolejnych rekordów, amerykańskie indeksy giełdowe nie zanotowały w piątek (26 maja) zmian. Drugie wyliczenie PKB USA zaskoczyło rynek po pozytywnej stronie, odwrotnie niż pierwszy odczyt.
Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,01 proc. do 21 080,28 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,03 proc. do 2 415,82 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,08 proc. i wyniósł 6 210,19 pkt. Tym samym indeks ustanowił na zamknięciu po raz kolejny historyczny szczyt.
Największe spadki notowały na Wall Street spółki paliwowe, a najlepiej radził sobie sektor dóbr podstawowych.
Amerykański rynek akcji zanotował w I kw. 2017 r. największy napływ kapitału zza granicy od początku 2013 r. - wynika z najnowszych danych Departamentu Skarbu. Inwestorzy spoza USA zainwestowali w tym okresie w akcje amerykańskich spółek 35 mld USD.
W centrum uwagi rynków znalazły się w piątek dane makroekonomiczne z USA, które tym razem, po serii niższych od konsensusu odczytów, zaskoczyły inwestorów in plus.
Produkt Krajowy Brutto USA w I kw. 2017 r. wzrósł o 1,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podano w drugim wyliczeniu. Oczekiwano o 0,9 proc., po pierwszym wyliczeniu 0,7 proc. SAAR kdk. W IV kw. 2016 r. odnotowano 2,1 proc. SAAR kdk. Wynik za I kw. to wciąż najniższy odczyt od roku.
- Odczyt nie zmienia faktu, że kolejny raz wzrost na początku roku rozczarował - ocenił Paul Asworth z Capital Economics.
Mimo spadku po raz pierwszy od 5 miesięcy, oczekiwania wyprzedziły również zamówienia na dobra trwałe za kwiecień. Tu na uwagę zasługuje również mocna rewizja danych za poprzedni miesiąc.
Zamówienia na dobra trwałe w USA w kwietniu spadły o 0,7 proc. mdm, po tym jak w marcu wzrosły o 2,3 proc. mdm, po korekcie z 0,9 proc. mdm - podano w pierwszym wyliczeniu. Konsensus rynkowy zakładał spadek zamówień o 1,5 proc. mdm.
Na koniec tygodnia nie zabrakło oczywiście komentarzy przedstawicieli członków Rezerwy Federalnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.