Budowa wysokosprawnego bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Kozienice dobiega końca - poinformowały w czwartek (25 maja) władze Grupy Enea podczas prezentacji wyników kwartalnych.
Sztandarowa inwestycja spółki, na którą złożyło się ok. 30 tys. poszczególnych zadań techniczno-budowlanych, jest gotowa w 98 procentach - poinformowała Enea.
Na budowie bloku o moby 1075 MW w Kozienicach przeprowadzono już tzw. zimny rozruch kotłowni rozruchowej, systemu pompowni wody surowej i elektrofiltru. Powodzeniem zakończył się także tzw. gorący rozruch układu nawęglania w zakresie rozładunku węgla na place węglowe. W trakcie prób udało się wyładować 12 tys. t węgla.
Specjaliści wystawili dla instalacji raport o gotowości pola elektrycznego 400 kV do podania napięcia, którym następnie zasilono transformatory BAT 10-30, BBT 10-20.
Elektrownia Kozienice jest (obok Połańca) jedną z dwóch siłowni systemowych w Grupie Enea. Paliwo węglowe pochodzi z kopalni LW Bogdanka, która na ten rok planuje ok. 9 mln t wydobycia. - Za kluczową uznajemy ścisłą współpracę i realizację synergii w ramach obszaru wydobywczo-wytwórczego Kozienice-Bogdanka-Połaniec – podkreśla prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga.
Nowy blok energetyczny Enei Wytwarzanie będzie najnowocześniejszą jednostką wytwórczą na węgiel kamienny w Polsce oraz Europie. Wyróżnikiem inwestycji są innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Blok będzie pracował na nadkrytyczne parametry pary, co oznacza uzyskanie tej samej ilości energii przy znacznie mniejszym zużyciu węgla.
Zobacz film Enei z budowy nowego bloku w Elektrowni Kozienice (stan na wiosnę 2017 r.):
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Równie nowoczesne dwa bloki, tylko o mocy 900 MWe każdy powstają w Opolu. Mają ruszyc w 2018 i 2019 roku. Tak w ogóle to Brzezie jest najlepiej zabezpieczoną ekologicznie elektrownią węglową w całej Polsce. Kolejny nowoczesny blok buduje Tauron w Jaworznie III - 910 MWe, w Turowie PGE buduje blok 450 MW. Szkoda, że to wszysko na węgiel. Powinna już pracować jedna duża elektrownia atomowa, a druga być w budowie.