Regionalne władze oraz społeczności lokalne silnie poparły budowę kopalni węgla Jan Karski. Okręgowy Urzad Górniczy w Lublinie pozytywnie zaopiniował z kolei projekt zagospodarowania złoża "Lublin" - poinformował portal nettg.pl Michał Dalba z biura prasowego australijskiej spółki Prairie Mining.
W Lublinie odbyła się 16 maja tego roku konferencja pod hasłem „Kopalnia Jan Karski – Przygotowania do budowy”, na której przedstawiciele lokalnych władz wyrazili akceptację planów wydobywczych Australijczyków na swoim terenie.
– Jesteśmy ogromnie zadowoleni z poparcia, jakie otrzymujemy ze strony władz i mieszkańców Lubelszczyzny. Jan Karski będzie nowoczesną, światowej klasy kopalnią, która zaoferuje nowe miejsca pracy i przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego całego regionu - powiedział Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining.
Dodał, że projekt jego spółki należy do najważniejszych australijskich inwestycji w Europie Środkowej i ma poparcie australijskiego rządu.
Po decyzji Okręgowego Urzedu Górniczego w Lublinie, który zaakceptował projekt zagospodarowania złoża „Lublin”, inwestorzy mówią o rozpoczęciu eksploatacji.
- Akceptacja projektu umożliwia nam złożenie wniosku koncesyjnego w drugiej połowie tego roku. Podpisanie umowy przyłączeniowej z PGE oraz umowa z SAG Elbud Gdańsk na projekt linii energetycznej są natomiast potwierdzeniem działań zmierzających ku budowie kopalni - wyliczył Stoikovich.
Powołał się również na na partnerów finansowych inwestycji - China Coal oraz CD Capital, którzy uzupełnią kapitał Prairie Mining niezbędny do rozpoczęcia budowy kopalni.
- Mamy doskonałe warunki do dalszego dynamicznego rozwoju naszych projektów w Polsce, kopalni Jan Karski oraz Dębieńsko – zadeklarował prezes Stoikovich.
W Lublinie ambasoador Australii w Polsce Paul Wojciechowski potwierdził poparcie dla projektu.
- Tak silne poparcie dla projektu górniczego, jakie ma miejsce w przypadku Jana Karskiego, jest rzadkim zjawiskiem i jednocześnie dowodem naszego zrozumienia przemysłu wydobywczego oraz uznania jego korzyści ekonomicznych. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie produkcji kolejnej zyskownej kopalni – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek Województwa Lubelskiego. Obecni na konferencji byli również m.in. przedstawiciel wojewody, wicestarości powiatów chełmskiego i świdnickiego oraz Łukasz Chrabański z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Zgodnie z polskimi przepisami wniosek o wydanie koncesji będzie się składał z projektu zagospodarowania złoża, decyzji środowiskowej oraz zatwierdzonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prairie przewiduje, że będzie gotowa do przygotowania kompletnej dokumentacji do złożenia wniosku o koncesję w drugiej połowie 2017 roku.
Spółka rozpoczęła już prace mające na celu przyłączenie przyszłej kopalni do sieci energetycznej PGE Dystrybucja, największego w Polsce dystrybutora energii elektrycznej. Na mocy podpisanej umowy zostały określone podstawowe parametry zasilania kopalni Jan Karski w energię elektryczną w podziale na dwie fazy. Moc przyłączeniową w okresie budowy kopalni ustalono na 20MW, a następnie na 45MW od momentu rozpoczęcia produkcji.
Prairie podpisała też umowę z SAG Elbud Gdańsk na wykonanie projektu i uzyskanie wszystkich pozwoleń na budowę dwutorowej linii energetycznej 110kV Wierzbica – Kulik o długości blisko 10 km.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.