W Zdzieszowicach uroczyście zakończono w piątek (19 maja) w koksowni należącej do ArcelorMittal Poland modernizację tzw. wydziału węglopochodnych, który oczyszcza gaz koksowniczy. Inwestycja trwała od 2013 r. i kosztowała 205 mln zł - podała firma w komunikacie.
W nowej instalacji surowy gaz z baterii koksowniczych po oczyszczeniu staje się paliwem przemysłowym do ogrzewania baterii lub zasilania elektrociepłowni. Można też przesłać go odbiorcom na zewnątrz zakładu.
Roboty wymuszały liczne wyłącznia, polegały też na wyburzeniach części instalacji technologicznych. Trwały w bezpośredniej bliskości pracujących części koksowni.
Dwa lata przed terminem
- Celem tej modernizacji jest spełnienie wymogów prawnych wchodzących w życie jesienią 2018 r.,dotyczących emisji przemysłowych BAT (Najlepszych Dostępnych Technik) w procesach oczyszczania gazu koksowniczego - mówi Czesław Sikorski, członek zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu i projektów specjalnych. - Prace modernizacyjne przebiegały zgodnie z planem i zakończyliśmy je na dwa lata przed wymaganym przez prawo terminem.
Na terenie Wydziału Węglopochodnych powstały nowe węzły technologiczne, m.in.: nowoczesne kolumny odkwaszająco-odpędowe, nowy reaktor katalitycznego rozkładu amoniaku, instalacje Clausa do utylizacji siarkowodoru i in. Położono 108 km kabli i 51 km nowych rurociągów, zabudowano 2110 t konstrukcji stalowych, użyto też materiałów specjalnych o wysokiej odporności.
Korzyści dla środowiska
W rezultacie modernizacji całkowicie zrezygnowano w Zdzieszowicach z wytwarzania kwasu siarkowego, eliminując szkodliwe emisje. Potencjalnie niebezpieczna amoniakalnia zastoąpiona została hermetyczną płuczką. Ulepszono też układ przerobu wód procesowych.
- Poza korzyściami środowiskowymi modernizacja instalacji poprawi także warunki pracy i przyczyni się do unowocześnienia procesu technologicznego - dodaje Czesław Sikorski.
Koksownia w Zdzieszowicach w ciągu ostatniej dekady zrealizowała projekty modernizacyjne o wartości ponad 800 mln złotych - podaje Monika Olech z biura prasowego AMP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.