Według Solidarności z Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) "Solino" w spółce doszło w ciągu ponad 10 lat do szeregu uchybień, a skutkiem jest m.in. brak pełnej zdolności manewrowej strategicznego dla kraju Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw. PKN Orlen zaprzecza.
IKS to największy w Polsce producent solanki, która dostarczana jest do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Od 2002 r. w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych kopalni Góra, na głębokości ok. 300 do 350 metrów, spółka magazynuje strategiczne dla kraju zapasy ropy naftowej i paliw gotowych, głównie oleju napędowego.
Zdaniem zakładowej "S" IKS, nieprawidłowości dotyczą także złóż w Lubieniu Kujawskim, do których prawa, jak twierdzi związek, "z niewiadomych przyczyn" spółka przekazała w 2009 r. na rzecz PKN Orlen.
PKN Orlen, który posiada 100 proc. udziałów w IKS, odpiera zarzuty tamtejszej "S", zapewniając, że Podziemny Magazyn Ropy i Paliw funkcjonuje w sposób prawidłowy, gwarantując wywiązywanie się z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Jednocześnie płocki koncern podkreśla, iż IKS "w żadnym momencie nie dysponowało jakimikolwiek prawami dotyczącymi złoża Lubień Kujawski".
Jak poinformował PAP szef "S" w IKS Jerzy Gawęda, związek ten chce, by sytuację w spółce, w tym dotyczącą bezpieczeństwa magazynowego, zbadały nadzwyczajna komisja rządowa bądź specjalnie powołana, parlamentarna komisja śledcza.
W skierowanym ostatnio do zarządu IKS piśmie zakładowa "S" domaga się wyjaśnień "na jakiej podstawie i na czyje polecenie kadra geologiczna, górnicza oraz techniczna Solino SA świadczy pracę dla konkurencyjnego podmiotu gospodarczego w zakresie górnictwa otworowego i magazynowania paliw płynnych, tj. na rzecz spółki prowadzącej powyższą działalność na złożu w Lubieniu Kujawskim?". Związek ocenia przy tym, iż "nastąpiło naruszenie szeregu aktów prawnych, a także działanie na szkodę Solino SA".
Według "S" IKS, złoże w Lubieniu Kujawskim do grudnia 2009 r. "było zarezerwowane dla Solino SA" pod budowę strategicznych podziemnych magazynów na paliwa płynne. Zdaniem związku, "budowa kopalni na powyższym złożu pozwoliłaby w szybkim czasie dodatkowo doprowadzić do pełnej zdolności operacyjnej jedynego w swoim rodzaju magazynu w Polsce", jaki znajduje się w kopalni Góra.
W opinii "S" z IKS, "nielegalne przekazywanie dokumentacji i udostępnianie informacji osobom do tego nieuprawnionym z PKN Orlen, szczególnie z obszaru strategicznych inwestycji, dotyczących podziemnego magazynowania węglowodorów, po roku 2006 stało się normą". "Z tego powodu skutecznie blokowano wprowadzenie niezbędnych inwestycji dla bezpieczeństwa kraju oraz uniemożliwiano zbudowanie prawidłowej strategii w tym zakresie" - twierdzi związek w piśmie do zarządu IKS.
Odpowiadając na pytania PAP, dotyczące stanowiska "S" i przesłane do IKS, biuro prasowe PKN Orlen podkreśliło, że "spółka Kopalnia Soli Lubień jest spółką wchodzącą w skład grupy kapitałowej Orlen", natomiast "Solino SA, na podstawie zawartej umowy z PKN Orlen, pełni nadzór nad realizowanym projektem prac badawczych w branży geologicznej, górniczej, wiertniczej i mierniczej, mającym na celu określenie optymalnych kierunków wykorzystania złoża Lubień Kujawski".
Według PKN Orlen, przekazywanie dokumentów, o którym wspomina "S" z IKS "odbywa się zgodnie z przyjętymi w spółce procedurami i ma na celu rozwój spółki, i ochronę jej interesów, jak również nadzór realizowany przez umocowane do tego organy korporacyjne".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.