Minister Energii skierował projekt ustawy o rynku mocy pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Uwzględnia on wnioski z analizy zgłoszonych uwag w konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych – poinformowało w poniedziałek (15 maja) Ministerstwo Energii.
- Głównym celem przygotowywanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i do wszystkich gospodarstw domowych. Rynek mocy stworzy efekt zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce. To rozwiązanie będzie istotnym narzędziem dostosowywania sektora energetycznego do wyzwań przed jakim stanie on w najbliższym czasie, w tym konieczność sprostania wymogom środowiskowym wprowadzanym przez Unię Europejską. Nowe przepisy mają także wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski – wyjaśniono w komunikacie resortu.
Prace nad wprowadzeniem rynku mocy w Polsce trwają od początku 2016 r. Koncepcję funkcjonowania rynku mocy opisano w dokumencie pt. „Rozwiązania funkcjonalne rynku mocy”, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Energii w dniu 30 września 2016 r.
- W najnowszej wersji przewidziany jest rynek dwutowarowy - energii elektrycznej i mocy. Rynek ma być zorganizowany w formule aukcji na moc, z podziałem aukcji na koszyki dla jednostek nowych, modernizowanych i istniejących – wyjaśnił w zeszłym tygodniu dyrektor Departamentu Energii w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski.
Obecnie funkcjonujący rynek energii elektrycznej jest rynkiem jednotowarowym, na którym produktem podlegającym transakcjom kupna-sprzedaży jest wytworzona przez elektrownie energia elektryczna. Po wprowadzeniu rynku mocy, czyli przejściu na rynek energii dwutowarowy, dodatkowym produktem podlegającymi tym transakcjom będzie moc dyspozycyjna. Zapewni to wystarczalność mocy w perspektywie średnio i długoterminowej.
- Pozostanie przy obecnie obowiązującym modelu może doprowadzić do występowania okresów braku dostarczania energii elektrycznej do odbiorców końcowych – przestrzega ministerstwo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.