Najważniejsza jest świadomość ekologiczna i edukacja w tym kierunku, ale walka ze smogiem musi mieć mocne podstawy prawne. Lokalne inicjatywy to za mało – zgodzili się uczestnicy debaty poświęconej niskiej emisji w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w środę (11 maja).
- Bardzo dużo uczyniliśmy w dziedzinie walki ze smogiem. Teraz apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju. Potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
Od 1 września br. obowiązywać będzie zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.
W Krakowie też walczą ze smogiem. Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, przyznał, że trzeba będzie wymienić stopniowo ok. 500 tys. pieców „kopciuchów.” W Krakowie stan powietrza jest zimą tragiczny, a wartość stężenia pyłów PM10, liczona według średniej siedmiogodzinnej w godzinach nocnych i porannych, wyniosła w lutym br. aż 340 mikrogramów na metr sześcienny. Z stan alarmowy powinien być ogłoszony po przekroczeniu 300 mikrogramów. W Małopolsce 97 proc. osób oddycha złej jakości powietrzem. Co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce umierają 4 tys. osób.
Małopolska uchwała zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa małopolskiego.
Obecnie – głównie w Małopolsce i na Śląsku – do pieców trafia 800 tys. t mułów, czyli odpadów węglowych. Jak to zrobić, aby w ciągu najbliższych lat zmienić tę niekorzystną tendencję?
- Ustanowić zakaz obrotu tymi paliwami, a na wymianę kotłów i inne działania proekologiczne przeznaczyć jeszcze większe środki. Bo przecież smog to m.in. efekt ubóstwa energetycznego, z którym boryka się wielu rodaków w kraju– odpowiadali kolejni mówcy.
Obecny podczas dyskusji Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, przyznał, że wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 7 znajduje w naszym kraju.
- Ponad 80 proc. obywateli Unii Europejskiej żyje na terenach, gdzie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Obecnie w 15 europejskich państwach trwa międzynarodowa kontrola zanieczyszczenia powietrza oraz tego jakie działania podejmują władze z walką ze smogiem - podkreślił.
Wyniki znane będą w styczniu 2018 r. W oparciu o nie będzie można podejmować konkretne decyzje związane z przeciwdziałaniem niskiej emisji zanieczyszczeń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.