Sektor lotniczy i innowacje, które powstają w jego obrębie są inspiracją dla przemysłu motoryzacyjnego, energetycznego, a także kosmicznego - uważa wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
We wtorek (9 maja) w Jasionce k. Rzeszowa rozpoczęły się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Hamryszczak wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z reprezentantami regionów lotniczych z kilku krajów Europy.
- Przemysł lotniczy odgrywa w Polsce kluczową rolę. Na jego rzecz pracuje ok. 130 przedsiębiorstw. Natomiast bezpośrednio w samym sektorze ponad 40 firm zatrudniających ponad 20 tys. pracowników - przypomniał wiceminister rozwoju.
Hamryszczak podkreślił, że przemysł lotniczy "został wskazany w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako sektor wspierany zarówno z poziomu krajowego, jak i poziomu regionalnego".
Z kolei marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że targi to szukanie nowych "obszarów współpracy i nowych powiązań kooperacyjnych".
- Podkarpacie na tych inwestorów w dalszym ciągu czeka. Chcemy, aby ta wartość dodana z tego wydarzenia miała dla nas doświadczenie z pozyskiwaniem inwestorów związanych z wysokimi technologiami, innowacjami. Aby mogły się tworzyć trwałe miejsca pracy w przemyśle - mówił Ortyl.
Natomiast Thilo Schoenfeld z Aerospace Valley przypomniał, że do Rzeszowa przyjechał po raz pierwszy 10 lat temu.
- Wtedy zaczynaliśmy naszą współpracę (z klastrem Dolina Lotnicza-PAP). Pamiętam małe lotnisko, były może trzy loty do Warszawy dziennie. Teraz widzę ogromny postęp. Cieszę się, że udało się zorganizować tutaj to spotkanie - dodał.
Schoenfeld zaznaczył, że formuła targów, czyli spotkania BtoB jest bardzo skuteczna i owocna. - Cieszę się, że będziemy mogli brać udział w takich sesjach, w spotkaniach między małymi, średnimi firmami a dużymi - powiedział.
Jurgen Vogel z klastra lotniczego BavAIRia zwrócił natomiast uwagę, że ważne jest, aby tego typu imprezy stały się regularne. - To jest możliwe, jeśli mamy wsparcie finansowe organizacji. Biznes potrzebuje stałości, bez tego wszystko się rozpada - stwierdził.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.