W 2016 roku emisja dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w sektorze energii spadła w porównaniu z rokiem poprzednim o 0,4 proc. - podał unijny Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
Największy spadek emisji dwutlenku węgla z elektrowni odnotowano na Malcie i w Bułgarii, gdzie emisje CO2 spadły odpowiednio o 18,2 proc. i 7 proc. Spory spadek odnotowano też w Portugalii (-5,7 proc.) i Wielkiej Brytanii (-4,8 proc.).
Natomiast w grupie krajów, w których produkcja energii zwiększyła emisje dwutlenku węgla w 2016 roku, znalazły się między innymi Finlandia (+8,5%), Cypr (+7,0 proc.) Słowenia (+5,8 proc.) i Dania (+5,7 proc.) - poinformował portal Agencji Rynku Energii cire.pl.
Według danych Eurostatu w ubiegłym roku w Polsce poziom emisji dwutlenku węgla w sektorze energii wzrósł o 1,0 proc., a nasz udział w emisji unijnej wyniósł 9,2 proc.
Najwięcej CO2 z sektora energii w UE w ubiegłym roku wypuściły do atmosfery Niemcy, na które przypadało 22,9 proc. proc. emisji dwutlenku węgla (po wzroście o 0,7 proc). Do grona największych emitentów należą też między innymi Wielka Brytania (11,7 proc.) oraz Włochy (10,1 proc.), które jednak odnotowały w 2016 roku spadek emisji odpowiednio 4,8 proc. i 2,9 proc., Francja (9,8 proc.)- wzrost emisji o 0,9 proc., Hiszpania (7,7 proc.) - wzrost emisji o 1,6 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Teraz widzimy, że tan nasz polski węgiel wcale nie jest taki straszny, a znacznie nowocześniejsze i potężniejsze gospodarki od Polskiej zużywają go dużo więcej od nas.