Trwa Triduum Paschalne, czyli najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Jego finałem jest oczywiście Niedziela Wielkanocna, która tradycyjnie przyciąga do kościołów rzesze wiernych. Parafianie z kościoła św. Jana Pawła II w Krzeszowicach będą świętować w wyjątkowym otoczeniu.
Tamtejsza świątynia, konsekrowana półtora roku temu, w dużej mierze wykonana została przy użyciu surowców z tamtejszej kopalni wapienia Czatkowice.
- Z wapienia karbońskiego ze złoża Czatkowice zostały wykonane następujące elementy: elewacja, posadzka, ołtarz, balaski i barierki, tabernakulum, oprawy okien oraz chrzcielnica – wylicza Monika Tańska, szef Biura Marketingu wchodzącej w skład Grupy Tauron Kopalni. Kamień na budowę był dostarczany w postaci bloków zwanych monolitami.
Budowa kościoła ruszyła niespełna 10 lat temu. Fundamenty położono w grudniu 2007 r. Półtora roku później wzniesiono ściany, a konsekracja odbyła się w listopadzie 2015 r. Jak jednak informuje parafialna kancelaria to nie koniec prac. W tej chwili swoje oblicze zmienia plac przed kościołem. Powstał już szeroki chodnik ułożony z kostki brukowej.
- Budowa kościoła parafii św. Jana Pawła II w Krzeszowicach ciągle trwa. To wszystko tylko dzięki ofiarności parafian oraz darczyńców i ludzi dobrej woli. Aby to wszystko stawało się piękniejsze ku chwale i jako dziękczynienie za dar pontyfikatu naszego patrona św. Jana Pawła II, wasza ofiarność jest niezbędna i za to składamy serdeczne Bóg zapłać – podkreśla kancelaria parafii Jana Pawła II w Krzeszowicach.
Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o. to odkrywkowy zakład górniczy, eksploatujący złoża wapieni karbońskich. Położony jest w odległości 28 km od Krakowa i 54 km od Katowic, w gminie Krzeszowice. Charakterystyczne właściwości wydobywanego tam surowca sprawiły, że znalazł on szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym, hutniczym, budowlanym, wapienniczym, cementowym, cukrowniczym, w drogownictwie oraz przemyśle paszowym.
Obecnie trwają prace nad udostępnieniem pod eksploatację nowego złoża, którego zasoby pozwolą na stałe dostawy sorbentów i kruszyw co najmniej do 2060 r.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.