W Katowicach przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, gminy oraz miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego podpisali w czwartek (13 kwietnia) w obecności przedstawiciela rządu Grzegorza Tobiszowskiego umowę na budowę pierwszych w Polsce pięciuset mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.
Koncepcję urbanistyczną kwartału w sąsiedztwie Nikiszowca, na tzw. Mrówczej Górce przy ul. Gospodarczej i Górniczego Dorobku, przygotował uznany architekt Tomasz Konior. Pierwotnie planowano, że na 5,4-hektarowej trójkątnej działce na nieużytkach za płuczką i najstarszym szybem kopalni Wieczorek powstanie nawet tysiąc mieszkań. Projektanci postawili jednak na jakość przestrzeni.
- Ma to być atrakcyjne miejsce, w którym dobrze się żyje - podkreślał Konior, który wewnątrz trójboku nowoczesnych kamienic przewidział dziedziniec-ogród. Drogi dojazdowe i parkingi obwiodą kwartał mieszkalny. Jeden z narożników byłby rozwarty, z namiastką placu miejskiego pod drobny handel i usługi. Z oddalonym od ponad sto metrów zabytkowym Nikiszowcem połączy nowe osiedle deptak i ścieżka rowerowa - oś łącząca starą i nowoczesną część dzielnicy.
- Katowice i Śląsk są w Polsce zdecydowanie najaktywniejsze w realizacji programu. To pierwsze miasto w kraju, z którym podpisujemy umowę na tak wielką realizację w programie - chwalili Bartłomiej Pawlak i Grzegorz Muszyński z zarządu BGKN, który sfinansuje budowę niedrogich mieszkań na wynajem (z możliwością wykupu ich w przyszłości przez lokatorów).
- To co nas wyróżnia, to solidność i wysokie kompetencje mieszkańców, z których Górny Śląsk słynie na całą Polskę. Nie dajmy sobie odebrać tej przewagi - mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Podkreślił, że budowa nowoczesnych kwartałów mieszkaniowych na terenach postindustrialnych jest tym, czego w kraju brakowało w ostatnich latach. Ulokowane w pobliżu wygaszanych hut czy kopalń przywracają poprzemysłowym okolicowm życie i potencjał do rozwoju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK