W Katowicach przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, gminy oraz miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego podpisali w czwartek (13 kwietnia) w obecności przedstawiciela rządu Grzegorza Tobiszowskiego umowę na budowę pierwszych w Polsce pięciuset mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.
Koncepcję urbanistyczną kwartału w sąsiedztwie Nikiszowca, na tzw. Mrówczej Górce przy ul. Gospodarczej i Górniczego Dorobku, przygotował uznany architekt Tomasz Konior. Pierwotnie planowano, że na 5,4-hektarowej trójkątnej działce na nieużytkach za płuczką i najstarszym szybem kopalni Wieczorek powstanie nawet tysiąc mieszkań. Projektanci postawili jednak na jakość przestrzeni.
- Ma to być atrakcyjne miejsce, w którym dobrze się żyje - podkreślał Konior, który wewnątrz trójboku nowoczesnych kamienic przewidział dziedziniec-ogród. Drogi dojazdowe i parkingi obwiodą kwartał mieszkalny. Jeden z narożników byłby rozwarty, z namiastką placu miejskiego pod drobny handel i usługi. Z oddalonym od ponad sto metrów zabytkowym Nikiszowcem połączy nowe osiedle deptak i ścieżka rowerowa - oś łącząca starą i nowoczesną część dzielnicy.
- Katowice i Śląsk są w Polsce zdecydowanie najaktywniejsze w realizacji programu. To pierwsze miasto w kraju, z którym podpisujemy umowę na tak wielką realizację w programie - chwalili Bartłomiej Pawlak i Grzegorz Muszyński z zarządu BGKN, który sfinansuje budowę niedrogich mieszkań na wynajem (z możliwością wykupu ich w przyszłości przez lokatorów).
- To co nas wyróżnia, to solidność i wysokie kompetencje mieszkańców, z których Górny Śląsk słynie na całą Polskę. Nie dajmy sobie odebrać tej przewagi - mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Podkreślił, że budowa nowoczesnych kwartałów mieszkaniowych na terenach postindustrialnych jest tym, czego w kraju brakowało w ostatnich latach. Ulokowane w pobliżu wygaszanych hut czy kopalń przywracają poprzemysłowym okolicowm życie i potencjał do rozwoju.
W pierwszej grupie miast polskich do programu Mieszkanie Plus jesienią zeszłego roku przystąpiło 17 gmin (m.in. Katowice, Chorzów, Tychy, Gliwice, Trzebinia, Wałbrzych i Skawina), w których przybędzie w programie ok 5 tys. mieszkań. Najwięcej, bo 1,3 tys. mieszkań (lub więcej) powstanie właśnie w Katowicach (w sąsiedztwie Nikiszowca i m.in. w Dąbrówce).
- Miasto przedstawiło kilka lokalizacji. Osiedle przy ul. Górniczego Dorobku stanie się Nowym Nikiszowcem, chcielibyśmy, aby rozrastało się, przyciągając inwestorów i mieszkańców - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. W maju samorząd ogłosi konkurs dla architektów na projekt a budowa może rozpocząć się jeszcze przed końcem 2017 r. Miasto (przez TBS) zbuduje drogi i infrastrukturę dla inwestycji.
- Program ma zapełnić lukę 1-3 mln brakujących mieszkań, która dzieli Polskę od standardów Unii Europejskiej - tłumaczyli przedstawiciele BGKN SA. Aż 40 proc. polskiego społeczeństwa nie stać na kredyt na kupno własnego lokum. W rządowym programie Mieszkanie Plus czynsze mają być umiarkowane (10-24 zł za metr kw.), dostępne dla słabiej uposażonych rodzin (bez względu na wiek, z preferencją dla rodzin z dziećmi). Przedsięwzięcie ma jednak ramy rynkowe, nie może angażować pieniedzy podatników. Koszt budowy metra kwadratowego nowych mieszkań jest ograniczony, nie powinien przekraczać 3 tys. zł. Grunty oferują gminy albo Skarb Państwa. Budowa mieszkań ma być impulsem prorozwojowym dla wielu polskich miejscowości i regionów.
Czytaj więcej: Grzegorz Tobiszowski o zagospodarowaniu terenów poprzemyslowych
Rozmowa z Tomaszem Koniorem: Miejsce do życia dla ludzi
W galerii: koncepcja urbanistyczna Konior Studio oraz uroczystość podpisania umowy na realizację osiedla mieszkaniowego w programie Mieszkanie Plus w Katowicach, czwartek 13 kwietnia (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK