Promocję wzornictwa z bursztynu i krzemienia pasiastego oraz wykorzystanie złóż obu tych surowców jubilerskich dla rozwoju gospodarki i turystyki zakłada list intencyjny podpisany w piątek (7 kwietnia) w Gdańsku przez władze Gdańska i Lublina, samorządów lubelskiego i pomorskiego z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu.
Dokument podpisali członek zarządu województwa lubelskiego Paweł Nakonieczny, wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, prezydenci Gdańska i Lublina Paweł Adamowicz i Krzysztof Żuk oraz prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk i wiceprezes Leszek Górski.
- Miasto Gdańsk działa w województwie lubelskim już od 2014 r. Chodzi nam oczywiście o poszukiwanie i wydobycie złóż bursztynu i stworzenie tam nowych miejsc pracy w oparciu o markę bursztynu bałtyckiego. Firmy z Gdańska chcą w Lubelskiem zakładać swoje filie - powiedział pełnomocnik prezydenta miasta Gdańska ds. bursztynu, Robert Pytlos.
W podpisanym w piątek liście intencyjnym strony porozumienia wyrażają wolę współpracy w takich dziedzinach jak: organizacja targów i wystaw w Gdańsku i w Lublinie, promocja wzornictwa i designu z bursztynem bałtyckim i krzemieniem pasiastym w oparciu o zasoby pozostające w obu województwach, organizacja szkoleń zawodowych oraz doradztwa dotyczącego prowadzenia działalności w branży jubilersko- bursztynniczej oraz wymiana doświadczeń dotyczących budowy i rozwoju centrów logistycznych.
- Nie chcemy być tylko zagłębiem surowcowym. To jest dopiero początek drogi, która zaprowadzi nas być może do tego, że Lubelskie podobnie jak Pomorskie będzie kojarzone za jakiś czas z bursztynem - powiedział Nakonieczny.
Wyjaśnił, że w Lubelskiem, podobnie jak w Świętokrzyskiem występuje też krzemień pasiasty.
Pytany o wielkość złóż bursztynu w województwie lubelskim Strzelczyk powiedział, że Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu współpracuje w tej sprawie z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- Półtora roku temu pierwszy raz w sposób oficjalny odnaleziono bursztyn w okolicach Parczewa - badania wykazały jednoznacznie, że jest to bursztyn bałtycki. Najprawdopodobniej wydobycie bursztynu w województwie lubelskim nie będzie jednak możliwe z użyciem tańszej metody hydraulicznej, lecz odkrywkowej z pozyskaniem żwirów, piasku i innych warstw ziemi - wyjaśnił Strzelczyk.
Podpisany w piątek list intencyjny to nie pierwsza inicjatywa dotycząca bursztynu między Lubelskiem a Pomorskiem.
W lipca 2014 r. podpisano list intencyjny między starostą powiatu parczewskiego oraz miastem Gdańsk i organizacjami branży bursztynniczej, dotyczący współpracy w poszukiwaniu i dokumentowaniu złóż, a kilka miesięcy później w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie zorganizowano konferencję pt. "Lubelski bursztyn - znaleziska, geologia, złoża, perspektywy".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.