Minister środowiska Jan Szyszko spotkał się w piątek (7 kwietnia) z przedstawicielami sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ ws. organizacji szczytu klimatycznego w Polsce w 2018 r. - poinformowało MŚ. Kandydatami do organizacji tego wydarzenia są Katowice oraz Gdańsk.
Ministerstwo podało w komunikacie, że podczas spotkania minister podkreślił, że Polska przywiązuje ogromną wagę do polityki klimatycznej i realizacji zapisów Porozumienia paryskiego.
"Porozumienie paryskie jest szansą dla zrównoważonego rozwoju świata, w tym Polski. W porozumieniu tym zostało podkreślone, że należy dążyć do neutralności klimatycznej. Porozumienie stawia sobie za cel zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie" - powiedział cytowany w piśmie minister.
Szef resortu środowiska przekonywał, że można tego dokonać na dwa sposoby poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla dzięki nowym technologiom, ale także dzięki pochłanianiu gazów cieplarnianych przez lasy.
Szyszko zwrócił ponadto uwagę, że porozumienia paryskie daje możliwość udziału państw w kształtowaniu polityki klimatycznej zgodnie ze swoją specyfiką.
"Dobrowolność, własna polityka surowcowa, własna ścieżka dojścia, aby osiągnąć cele polityki klimatycznej są dla Polski bardzo istotne" - podkreślił minister.
Cytowana w komunikacie Laura Lopez z sekretariatu UNFCCC (Konwencji Klimatycznej ONZ) podziękowała za gościnne przyjęcie i wysiłek włożony w przedstawienie kandydatur Katowic i Gdańska.
"Widzieliśmy zaangażowanie obu tych miast w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki. Jesteśmy pod wrażeniem obu kandydatur" - mówiła.
Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha dodał w rozmowie z PAP, że na razie jeszcze nie wiadomo, które z miast - Gdańsk czy Katowice - będą gospodarzami przyszłorocznego szczytu.
- Cieszy nas fakt, że przedstawiciele misji wypowiadali się dobrze o kandydatach. Teraz przedstawiciele sekretariatu będą dokładnie analizować każdą z kandydatur - wyjaśnił.
Wizyta przedstawicieli sekretariatu trwała od 3 do 7 kwietnia. Delegaci ONZ spotkali się z władzami Katowic i Gdańska. W Katowicach zwiedzili Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w Gdańsku zobaczyli m.in. Międzynarodowe Targi Gdańskie Amber Expo oraz Stadion Energa Gdańsk.
Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP-y (Conferences of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Nasz kraj już dwukrotnie był ich organizatorem - w 2008 r w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie. Podczas szczytu w marokańskim Marrakeszu w 2016 roku Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu ogłosiła, że gospodarzem szczytu klimatycznego w 2018 r. będzie Polska. Tegoroczna konferencja odbędzie się w Bonn w Niemczech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.