110 mln zł (z tego 35 mln zł ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy) kosztowała likwidacja w Warszawie 111 węzłów grupowych i budowa 811 indywidualnych węzłów cieplnych oraz ok. 41 km sieci ciepłowniczej. Projekt „Węzły indywidualne dla Warszawy” realizowała przez 5 lat Grupa Veolia.
Dla mieszkańców dzielnic: Mokotów, Wola, Praga Południe, Żoliborz, Bielany, Śródmieście i Ochota oznacza to "prowadzenie własnej niezależnej gospodarki ciepłem, a więc samodzielne podejmowanie decyzji o tym, w jakim terminie i przy jakiej temperaturze zostanie włączone i wyłączone ogrzewanie w budynku". A efektem tych możliwości mogą być niższe opłaty za ciepło.
Dzięki wybudowaniu węzłów indywidualnych mieszkańcy uzyskują możliwość korzystania z ciepłej wody z sieci ciepłowniczej. To umożliwia likwidację piecyków gazowych, co podnosi standard oraz bezpieczeństwo budynku. Dzięki inwestycji zmniejsza się emisję pyłów, gazów cieplarnianych i substancji niebezpiecznych. Ponadto projekt zakłada ograniczenie strat ciepła na tzw. przesyle. A to skutkuje konkretnymi oszczędnościami – rocznie 148771 GJ. Taką ilością ciepła można ogrzać ok. 10 tys. energooszczędnych mieszkań o powierzchni 50 m kw.
Wykonawca inwestycji nie ograniczył się do realizacji jej od strony wyłącznie czysto technicznej. Zorganizował 61 spotkań, w których uczestniczyło ok. 750 mieszkańców i administratorów budynków w zakresie efektywności energetycznej oraz zagadnień związanych z termomodernizacją, tak od strony technicznej, jak i finansowej.
- Na uwagę zasługuje również fakt, iż modernizacja systemu ciepłowniczego miasta wpisuje się bezpośrednio w plan działań zmierzających do ograniczenia problemu smogu poprzez inwestycje w rozwój tzw. ciepła systemowego. Wyrażam nadzieję, że doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji tego projektu oraz jego efekty będą inspiracją dla podejmowania podobnych działań przez zarządców sieci ciepłowniczych innych miast w Polsce – chwali Guido Beltrani, dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach szwajcarskiej pomocy dla 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski Fundusz Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF).
Grupa Veolia w Polsce prowadzi działalność w 75 miastach, w 41 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki: Veolia Energia Polska(holding) oraz 7 głównych spółek operacyjnych. Koncern w całym świecie zatrudnia ok. 163 tys. pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.