W Szczyrku odbywa się XIX konferencja pn. „Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie”. Rozpoczęła się ona we wtorek (4 kwietnia) i potrwa do środy (5 kwietnia).
W czasie sesji otwierającej obrady Wyższy Urząd Górniczy przedstawił stan bezpieczeństwa w polskim górnictwie w 2016 r. W samych kopalniach węgla kamiennego doliczono się w tym okresie 1575 wypadków. Ciężkich było 5, a śmiertelnych 10.
Choć statystycznie tego typu zdarzeń ubywa, to jednocześnie zmniejszeniu ulega stan górniczych załóg. Można zatem przyjąć, że stan bezpieczeństwa pracy w branży utrzymuje się na stałym poziomie. Niepokój budzi jednak fakt, że wśród ofiar wypadków ciężkich najwięcej jest doświadczonych górników z długim stażem pracy.
Co ciekawe zmniejszyła się liczba wypadków w firmach zewnętrznych świadczących usługi dla górnictwa z 346 w 2015 r. na 328 w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba pracowników zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.
Podczas konferencji dyskutowane są m.in. doświadczenia kopalń w dziedzinie profilaktyki wypadkowej i tzw. dobre praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W galerii: Pierwszy dzien konferencji „Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie”. Szczyrk, 4 kwietnia 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejna okazja do spotkania towarzyskiego
Statystycznie wypadkow ubywa bo sluzby BHP zamiast zajac sie BHP dbaja o to zeby ludzie wypadkow nie glosili, njlepsza ,etoda to zastraszanie
Na pierwszym miejscu..... oczywiście po wydobyciu i metrach przodków.