Dziesięć innowacyjnych firm znalazło się w uruchomionym w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej akceleratorze start-upów. To pierwsza tura projektu Startup Spark, który oparty jest na wspieraniu innowacyjnych firm przez doświadczonych biznesowo partnerów. Od poniedziałku (3 kwietnia) w ŁSSE odbywa się druga edycja Startup Spark Week, w czasie którego podsumowana zostanie dotychczasowa rekrutacja do programu akceleracyjnego, zaprezentują się też wybrane start-upy oraz wspierające je duże przedsiębiorstwa.
- Projekt Startup Spark realizuje strategię odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego i z naszej perspektywy jest niezwykle ważny. Przystąpiły do niego firmy start-upowe z 11 województw - głównie z łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego - podkreślił prezes ŁSSE Marek Michalik.
Uruchomiony w ŁSSE model wsparcia firm, stawiających pierwsze kroki w biznesie, przewiduje tworzenie zespołów projektowych, składających się z mentorów, czyli specjalistów z doświadczeniem w akceleracji, przy których początkujący przedsiębiorcy zyskają wiedzę biznesową oraz zespołów produkcyjnych dzielących się wiedzą dotyczącą wdrażania produktów. Aby przyspieszyć rozwój start-upu i jego usamodzielnienie, zespoły produkcyjne będą pracować bezpośrednio w ich strukturze.
Partnerami ŁSSE są Procter&Gamble (P&G), Albea, SKB i Wielton oraz Radio Łódź.
Rekrutacja została podzielona na trzy etapy: do pierwszego zgłosiło się ponad 160 firm. Po przeanalizowaniu ich propozycji do drugiego etapu zakwalifikowano 70 projektów. Ostatecznie komisja rekrutacyjna wybrała 35 start-upów, z których w pierwszej turze programu rozwijanych będzie dziesięć.
- W stworzonym w ŁSSE akceleratorze będzie pracowało łącznie 25 start-upów. Do pierwszej tury wybraliśmy dziesięć. Po trzecim etapie rekrutacji mamy 35 firm; obecnie nasi partnerzy dobierają partnerów do współpracy w różnych obszarach - big data, systemach zabezpieczeń, optymalizacji procesów organizacji - wyjaśniła wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz.
Innowacyjne start-upy, które nie znajdą swoich mentorów w ramach programu, mogą liczyć na pomoc w poszukiwaniu wsparcia wśród inwestorów ŁSSE.
W gronie innowacyjnych firm, które znalazły swojego partnera (z powodów formalnych ŁSSE nie ogłasza jeszcze, kto nim będzie) jest Terra Hexen, która ma pomysł na stworzenie pierwszego w Polsce neutralizatora dronów.
- Na świecie są już takie rozwiązania, nieliczne i dość prymitywne. Neutralizator dronów to system powstrzymujący dron przed przemieszczaniem nad strefą, w której nie powinien się znaleźć; chodzi np. o infrastrukturę wykorzystywaną przez więziennictwo, lotnictwo czy instytucje rządowe. Liczymy na ciekawe sugestie od naszych mentorów - podkreślił prezes firmy Terra Hexen Robert Fintak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.