Jastrzębska Spółka Węglowa, Główny Instytut Górnictwa oraz spółka Joy Global (Poland) podpisały trójstronne porozumienie dotyczące zastosowania samodzielnej obudowy kotwiowej w kopalniach JSW.
- Wdrożenie efektywnych technologii górniczych stosowanych w amerykańskich i australijskich kopalniach ma przyczynić się do realnego obniżenia koszów wydobycia węgla. Sygnatariusze przeprowadzą prace badawcze i opracują specjalistyczną dokumentację dotyczącą możliwości bezpiecznego wykorzystania tej technologii w kopalniach JSW – wyjaśnia portalowi górniczemu nettg.pl rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Obudowa kotwiowa jest powszechnie stosowana od wielu lat w światowym górnictwie węglowym. Stanowi ona podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających, wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych, wykonywanych w węglu.
- Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych – tłumaczy rzeczniczka JSW.
- Obecnie koszty robót przygotowawczych w kopaliach JSW stanowią poważną część kosztów wydobycia węgla, dlatego JSW szuka efektywniejszych rozwiązań. Stosowanie obudowy kotwiowej daje szansę na zmniejszenie nakładów finansowych ponoszonych w procesie przygotowania pola do eksploatacji - podkreśla Daniel Ozon, p.o. prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
O efektywności tej technologii może świadczyć fakt, że koszty wydobycia węgla w kopalniach Australii i USA stosujących powszechnie kotwie górnicze są najniższe w świecie i cechują się małym współczynnikiem wypadkowości.
Sygnatariusze porozumienia będą współpracować w ramach projektu rozwojowego dotyczącego zastosowania systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia i urządzeń mających zastosowanie w tych systemach w obszarze technologii robót górniczych z wykorzystaniem kotwienia (przy założeniu możliwie maksymalnego wykorzystania złoża), mechanicznym urabianiu, załadunku i transporcie urobku, kruszeniu i innych wynikających z technologii prowadzonych robót górniczych przeznaczonych do zastosowania w kopalniach JSW.
Celem wspólnego projektu jest opracowanie dokumentacji odnoszącej się do systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia oraz urządzeń mających zastosowanie w tych systemach, rozwoju technologii prowadzenia robót górniczych i zastosowanych urządzeń, innowacji i optymalizacji wykorzystania wyposażenia a także zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa prac.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tiiaa a obejrzyj sobie ile wypadkow po zawalaniu stropu jest w kghm ?? -- a tam strop jest jak inny niz na slasku bardziej sie nadaje do kotwienia , a mimo to co chwile wypadki zbiorowe z udzialem zawalenia stropu Kotwienie jako dodatkowy rodzaj zabezpieczenia obudowy przed sciskaniem gorotworu tak , jak najbardzien a nie same kotwienie
Obudowa kotwowa ma większą nośność niż łukowo podatna
Ciekaw jestem jak będą jeżdzić kolejki podwieszane na kotwach
Czy to nowa inicjatywa zgłoszona w ramach programu inicjatyw przez p.o. Prezesa JSW? Pomysł niedorzeczny i nierealny do wykonania (zastosowanie w wyrobiskach korytarzowych na takich głębokościach obudowy kotwowej) jak wiele w tej spółce. Do kogo trzeba się zgłosić żeby też na tym pomyśle trochę zarobić?
A opad w przodku to fachowcy widzieli, jak nie można lampą doświecić , na papierze wszystko się zgadza.
A za projekt wzięli .......i to by było na tyle
w ramach oszczednosci powinni wogole zrezygnowac z obudowy , gornikom wzmocnic kaski ,,a sobie wyplacic premie ,za dobre pomysly
To się nie sprawdzi w tych warunkach. Zbyt duże zaszłości eksploatacyjne...
Proszę o informację: 1.-Na jakich głębokościach stosuje się w Australii i USA samodzielną obudowę kotwową? 2.- W jakim górotworze? 3.- Czy uwzględnia sie krawędzie eksploatacyjne, które w polski GWK są czymś całkowicie normalnym... 4.- Jakie wyrobiska i w jakich wymiarach (w świetle) są przewidywane dla w/w systemu? 5.- Czy w tych oczekiwanych oszczędnościach wliczone są koszty za stosowne urządzenia i maszyny (kotw, klej i siatka zostały chyba uwzględnione).. Mam trochę pojęcia i doświadczenia zawodowego z techniką i technologią kotwienia na głębokościach daleko poniżej 1000m w górotworze o podobnej charakterystyce jak np. w JSW, lub PGG - i uważam, że obok w/w aspektów technicznych decydującym o sukcesie jest wyszkolona, świadoma załoga i odpowiedzialne za kotwienie osoby.