Nowa, hermetyczna myjnia cystern kolejowych powstanie do połowy 2019 r. na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie). Dzięki inwestycji spółka będzie mogła uzyskać Europejski Certyfikat Mycia (ECD) na usługi mycia i czyszczenia cystern.
Wprowadzony w 2005 r. certyfikat ECD, wydawany za zgodą Europejskiej Federacji Organizacji Myjni Cystern (EFTCO), honorowany jest w całej Europie, jako dokument opisujący normy służące podniesieniu jakości usług, bezpieczeństwa i ochrony środowiska naturalnego.
Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, budowa hermetycznej myjni cystern kolejowych, którymi transportowane są m.in. produkty płockiego koncernu, w tym paliwa, "oparta zostanie na nowoczesnym, w pełni szczelnym procesie oczyszczania". - Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości zapachowych, a także do znacznego ograniczenia zużycia mediów energetycznych - podkreśliła spółka.
Według PKN Orlen na hermetycznym stanowisku mycia - w trwającym ok. 3 godz. jednym cyklu: parowania, mycia, suszenia i studzenia - oczyszczanych będzie w ten sposób sześć cystern kolejowych - umożliwi to czyszczenie prawie 50 tego typu pojazdów w ciągu dnia. - Wykorzystywana nowoczesna technologia umożliwi szybsze i skuteczniejsze oczyszczanie cystern, bez konieczności wchodzenia osób do wnętrza każdej z nich. Natomiast zastosowany sposób mycia opierać się będzie na wykorzystaniu urządzeń wysokociśnieniowych oraz specjalnych głowic myjących - wyjaśnił płocki koncern.
PKN Orlen zaznaczył, że budowa hermetycznej myjni cystern kolejowych w zakładzie głównym spółki podzielona będzie na kilka etapów. - Jeszcze w tym roku realizowany będzie proces dokumentacji polegający na wyborze projektu budowlanego oraz wykonawczego. Rozpocznie się także rozbiórka starej wiaty rozładunkowej, w miejscu której rok później ruszą prace związane z budową nowej myjni. W przyszłym roku planowany jest jej rozruch, natomiast odbiór całej inwestycji zaplanowany został na pierwszą połowę 2019 r. - zapowiedział płocki koncern.
PKN Orlen zwrócił uwagę, że dzięki zainstalowaniu w nowej myjni cystern kolejowych odpowiednich urządzeń odzyskujących ciepło z procesu mycia, po realizacji inwestycji nastąpi ograniczenie zużycia mediów energetycznych, wody oraz pary, natomiast pozostałe z procesu oczyszczania ścieki, zawierające m.in. węglowodory i detergenty, kierowane będą do hermetycznych kolektorów, by wyeliminować w ten sposób emisję związków odorowych.
Jak podkreślił płocki koncern, realizacja projektu, która związana z właśnie z eliminacją emisji węglowodorów, wpisuje się w działania spółki w ramach Programu Responsible Care - Odpowiedzialność i Troska, który realizowany jest przez przemysł chemiczny na całym świecie - w Polsce uczestniczy w nim kilkanaście podmiotów z sektora chemicznego i branż pokrewnych.
PKN Orlen przypomniał, że mycie cystern, w tym kolejowych, jest konieczne, by w zbiornikach tych pojazdów nie kumulowały się osady i pozostałości po transportowanych produktach. Proces ten jest niezbędny także w celu systematycznego eliminowania drobnoustrojów, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość przewożonych produktów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.