W piątek (10 marca) w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice, należących do KGHM Polska Miedź, otwarto nowa dyspozytornię ruchu – poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe spółki. Zdaniem kierownictwa spółki dzięki niej będzie można lepiej organizować prace. Ponadto zmianie ma ulec zmiana filozofii zarządzania, a zbiory danych mają być efektywniej przetwarzane.
- Idea One Control Room jest elementem centralnego sterowania procesem technologicznym i pełnego, stałego monitoringu zakładów górniczych. Pozwala szybciej i sprawniej dostarczać odpowiednie informacje, by podejmowane decyzje były optymalne z punktu widzenia produkcji i bezpieczeństwa pracowników, co jest dla nas absolutnym priorytetem – stwierdził prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.
W Polkowicach-Sieroszowicach w jednym miejscu znajdują się od teraz wszystkie służby dyspozytorów (górnicze, elektryczne i automatyki).
- To pozwoli lepiej skorelować obieg komunikacji wewnętrznej. Ma to znaczenie dla normalnego toku pracy, ale jest szczególnie istotne w sytuacjach awaryjnych, czy podczas prowadzenia akcji ratowniczej - ocenił prezes.
Budynek dyspozytorni został wyposażony w systemy zasilania bezprzerwowego, serwerownie wraz z szybkim systemem transmisyjnym. Przeprowadzono modernizację systemów wizualizacji i sterowania oraz wykonano ich kompleksową integrację, prostą w obsłudze interfejsu zarówno dla dyspozytorów jak i dla innych służb wykorzystujących dane. Systemy rejestracji i przetwarzania danych umożliwiają analizę informacji i poszukiwanie wśród nich zależności i wzorców wcześniej niemożliwych do identyfikacji. Bezpośredni dostęp do obrazów z kamer zabudowanych w wyrobiskach dołowych umożliwia natychmiastową weryfikację ich aktualnego stanu i podjęcie odpowiednich decyzji.
- Koncepcja One Control Room to nie tylko budynek wraz z wyposażeniem technicznym w postaci serwerów i pulpitów dyspozytorskich. To przede wszystkim sposób podejścia do pozyskiwania i przetwarzania gromadzonych danych. To możliwość zdalnej kontroli i sterowania procesem produkcyjnym i utrzymaniowym, to możliwość proaktywnego podejścia do utrzymania systemów zapewniających ograniczenie kosztów eksploatacji systemów produkcyjnych – powiedział Radosław Stach, dyrektor naczelny ZG Polkowice-Sieroszowice.
Oprócz dyspozytorni równolegle są wprowadzane inne jej elementy jak np. system raportowania (eRaport), stała rozbudowa sieci światłowodowej, stanowiska z komputerami na dole, kamery na głównych przenośnikach oraz ich stopniowa automatyzacja. Prace koncepcyjne nowej dyspozytorni rozpoczęto w 2012 r. Jest ona elementem budowy bezpiecznej kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.