W poniedziałek (6 marca), w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, zostanie zawarta ramowa umowa o współpracy między Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Węglokoksem SA. Szeroko rozumiana współpraca ma obejmować przede wszystkim kwestie związane z ekspertyzami, consultingiem i doradztwem ekonomiczno-prawnym.
Ze strony UE umowę podpisze jego rektor prof. Robert Tomanek, ze strony Węglokoksu – jego prezes, Sławomir Obidziński.
- Chcemy z jednej strony korzystać z dorobku naukowego, edukacyjnego i doświadczeń Uniwersytetu, a z drugiej z potencjału ekonomicznego, kadrowego i technicznego naszej Grupy Kapitałowej dla wspólnego rozwoju – podkreśla Sławomir Obidziński.
Szeroko rozumiana współpraca ma obejmować przede wszystkim kwestie związane z ekspertyzami, consultingiem i doradztwem ekonomiczno-prawnym. Wszelkie takie prace na rzecz Węglokoksu wykonywać będzie doświadczona kadra akademicka. Dla pracowników i studentów Uniwersytetu to możliwość pracy, nauki i rozwoju w rzeczywistym otoczeniu biznesowym, natomiast dla Węglokoksu pewność najwyższej jakości wykonywanych usług i co nie bez znaczenia ograniczenie kosztów, które pociąga za sobą zlecanie takich prac wyspecjalizowanym firmom.
Pracownicy Węglokoksu będą opiniowali zmiany w procesie kształcenia, wskazując na potrzeby i wyzwania rynku i funkcjonujących na nim przedsiębiorstw. Współpraca z uczelnią to również szansa dla jej studentów na związanie się z Węglokoksem jeszcze w czasie nauki, a po jej zakończeniu zatrudnienia z przedsiębiorstwem, które pozostaje liderem polskiego eksportu węgla, oraz nieustannie w ramach Grupy Kapitałowej rozwija swoją działalność w branżach górniczej, hutniczej, energetycznej i logistycznej.
Umowa zostanie podpisana w w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Uniwersytet Ekonomiczny (d. Akademia Ekonomiczna) jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Powstał w grudniu 1936 r., a 11 stycznia 1937 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego - kilkudziesięciu studentów rozpoczęło naukę na Wydziale Organizacji Przemysłowej. Katowicki Uniwersytet Ekonomiczny jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych ponad 11 tys. studentów na pięciu wydziałach: biznesu, finansów i administracji, ekonomii, zarządzania, finansów i ubezpieczeń oraz informatyki i komunikacji.
Węglokoks SA (d. Centrala Handlu Zagranicznego Węglokoks) powstał w 1951 r. Zajmuje się m.in. handlem węglem kamiennym. Dawniej firma była największym eksporterem węgla w Europie i jednym z największych eksporterów węgla na świecie. Obecnie jest to grupa kapitałowa w skład której wchodzą m.in.: Huta Łabędy. z siedzibą w Gliwicach oraz jej spółki zależne, Huta Pokój z siedzibą w Rudzie Śląskiej oraz jej spółki zależne, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. z siedzibą w Piekarach Śląskich, Węglokoks Energia Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach oraz jej spółki zależne, Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, Inter Balt Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, PSK Rzeszów Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie, a także zagraniczne przedstawicielstwa handlowe: Polske Uhli a.s. (Czechy), Polkarbon GmbH (Austria), Węglokoks Scandinavia (Dania). Węglokoks SA jest również największym udziałowcem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.