W Brukseli ogłoszono wspólne porozumienie Federacji Niemieckiego Przemysłu (BDI) oraz Konfederacji Przemysłu Republiki Czeskiej (SPCR), które poparły zastrzeżenia Polski w sprawie wprowadzenia nowego kryterium emisyjnego na poziomie 550 gr CO2/kWh do mechanizmu rynku mocy.
„Rozwiązanie to dyskryminowałoby polską gospodarkę, uderzając w oparty głównie na węglu sektor energetyczny, ale także - w przemysłowych odbiorców energii, m.in. hutnictwo, przemysł papierniczy czy chemiczny” - czytamy w treści wspólnego stanowiska odnoszącego się do „Pakietu Czystej Energii”.
Porozumienie to plon dyskusji przedstawicieli organizacji zrzeszających polski, czeski i niemiecki przemysł energochłonny. Debata pod hasłem „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” zakończyła się 1 marca br. przyjęciem wspólnego stanowiska w sprawie Pakietu Czystej Energii.
Zdaniem posła Jerzego Buzka inny scenariusz łamałoby zasadę neutralności technologicznej, która gwarantuje równe traktowanie wszystkich surowców energetycznych. Podnosiłoby też koszty bezpieczeństwa energetycznego, a przede wszystkim - byłoby sprzeczne z zapisami traktatu, który daje państwom członkowskim wyłączne kompetencje w zakresie kształtowania ich koszyka energetycznego.
Uczestnicy spotkania stwierdzili, że rynek mocy, co do zasady, powinien być traktowany jako wyjątkowy mechanizm, stosowany wyłącznie w sytuacji, gdy kalkulacje dostateczności mocy okażą się niewystarczające.
Wspólne stanowisko podkreśla także znaczenie współpracy regionalnej, koordynacji polityk energetycznych, a także krótkoterminowych rynków energii dla wzmocnienia konkurencyjności i płynności rynków energii oraz możliwości uczestniczenia w nich producentów energii odnawialnej. Podkreślono jednocześnie konieczność równego traktowania wszystkich uczestników rynku, w tym podmiotów agregujących energię oraz zwrócono uwagę na wpływ wysokich podatków na konkurencyjność europejskiego przemysłu.
Przedstawiciele przemysłowych odbiorców energii kładą nacisk na rynkowe podejście do polityki energetycznej. Wskazują między innymi na konieczność rezygnowania z nakładania administracyjnych limitów na hurtowe ceny energii, tak, aby ceny te odzwierciedlały faktyczny popyt i podaż.
Polskie Forum Odbiorców Energii, Federacja Niemieckiego Przemysłu (BDI) oraz Konfederacja Przemysłu Republiki Czeskiej (SPCR) reprezentują łącznie ponad sto tysięcy firm i dziesięć milionów bezpośrednich miejsc pracy w UE. Pakiet Czystej Energii, którego celem jest transformacja europejskich rynków energii w kierunku systemu niskoemisyjnego, ma ogromne znaczenie dla wszystkich tych przedsiębiorstw i przemysłu europejskiego jako całości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.