Do polskich szkół na Litwie uczęszcza 13 tys. uczniów. Może będzie ich z czasem więcej dzięki akcji „Dobra Energia ponad Granicami” zainaugurowanej przez Fundację Enea i Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Inicjatorzy akcji liczą, że zachęcą rodziców dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do wyboru polskich szkół oraz nauki języka polskiego, polskiej historii, kultury oraz tradycji, budujących więź z Rzeczpospolitą. Niestety, kilka lat wstecz w polskich szkołach na Litwie uczyło ok. 26 tys. dzieci i młodzieży. Teraz coraz częściej litewscy Polacy wysyłają swoje dzieci do litewskich szkół, bo uważają, że oferują one wyższy poziom niż ich polskie odpowiedniki, choć polskie szkoły są natomiast dobrze wyposażone w sprzęt i materiały dydaktyczne.
Brakuje im jednak przede wszystkim polskiej literatury współczesnej, dostępu do polskiej prasy – szczególnie tej popularno-naukowej. Szkoły litewskie wygrywają często dzięki ciekawszym propozycjom zajęć dodatkowych (zajęcia sportowe, dostęp do pływalni, wyjazdy edukacyjne i rekreacyjne, szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych). Dlatego Fundacja Enea, z inicjatywy Andrzeja Kojro, członka Rady Fundacji Enea i prezesa Enei Operator, postanowiła pomóc polskim szkołom i Polakom mieszkającym na Litwie.
– Mam na Litwie przyjaciół, Polaków, którzy mieszkają tam od pokoleń. Wiem z jakimi problemami borykają się na co dzień, żeby zachować polską tożsamość, język, kulturę i tradycję. Stąd mój pomysł na uruchomienie inicjatywy, która wesprze młode pokolenie i pozwoli mu poznać kulturę, historię kraju swoich przodków odwiedzając między innymi miejsca, w których Polska się narodziła – wyjaśnia inicjator prezes Enei Operator.
– Potrzebne są spotkania i budowanie więzów przyjaźni pomiędzy młodymi Polakami na Litwie i w kraju. Pomóc ma w tym wymiana uczniowska, którą będzie organizować Fundacja Enea wraz z Caritas. Projekt „Dobra Energia ponad Granicami” przygotowaliśmy we współpracy ze społecznością Polaków mieszkających na Litwie i powstał on w odpowiedzi na jej potrzeby. Z naszej pomocy skorzysta także młodzież z Wielkopolski, poznając kulturę i historię swoich rówieśników z Litwy - powiedział Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.
- Ogromnie się cieszę, że dla nas, fundacji, instytucji i firm, szczególną rolę odgrywa Enea - udaje się jednoczyć siły dla realizacji wspólnego celu. Jestem przekonany, że osoby które skorzystają z przygotowywanego projektu wzmocnią się duchowo i nie utracą wiary w drugiego człowieka – powiedział ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Akcja „Dobra Energia ponad Granicami” przewiduje wsparcie kadry pedagogicznej z polskich szkół na Litwie. Specjalnie dla nich zostaną zorganizowane szkolenia, m.in. z dydaktyki i metodyki. Ponadto do Poznania w drugiej połowie czerwca z Litwy przyjadą pierwsi uczniowie. Nadto w spółkach Grupy Enea, w siedzibach Caritasu oraz Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej przeprowadzone zostaną zbiórki. Taka forma pomocy zdecydowanie może zwiększyć szanse młodych ludzi na kontynuację nauki na wyższych uczelniach.
Akcji „Dobra Energia ponad Granicami” patronuje Senat RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.