Po zakończeniu negocjacji dotyczących fuzji Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym, które we wtorek 28 lutego toczyły się w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, z dziennikarzami spotkał się wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
- Jako ministerstwo zaakceptowaliśmy pewne korekty w porozumieniu, dotyczące oświadczenia zarządu PGG, które znajdzie się w załączniku do dokumentu. Wzmacnia ono pozycję pracowników obu spółek. Pojawiły się również sugestie dotyczące kopalni Wieczorek i Śląsk. Ustalone dzisiaj zapisy muszą być zaakceptowane przez pozostałe związki zawodowe, które nie uczestniczyły w spotkaniu. Zapraszamy jutro (1 marca – przyp. red.) na godzinę 8.00 rano wszystkie związki zawodowe, aby wyraziły wolę podpisania tego, co zaproponowały Solidarność i Kadra. My akceptujemy i wczorajsze porozumienie, i to co zostało zaproponowane dzisiaj – zadeklarował wiceminister.
Dodał też, że przedstawiciele Ministerstwa Energii w środę o 10.00 rano są gotowi, żeby odebrać podpisane porozumienie i nie wnoszą do niego żadnych uwag.
- Propozycja, by pracowników KHW objęły porozumienia zawarte w PGG została wzmocniona oświadczeniem zarządu PGG, które dotyczy udzielenia załodze rocznej gwarancji warunków zatrudnienia i wynagrodzenia. Ustalono, że do końca marca 2018 r. ma zostać wypracowany nowy układ zbiorowy pracy dla Polskiej Grupy Górniczej – relacjonował Tobiszowski.
Poinformował również, że specjalny zespół przeanalizuje możliwości połączenia ruchu Śląsk z ruchem Halemba, należącym do kopalni Ruda. Jeżeli to połączenie okaże się uzasadnione, będziemy wprowadzać korektę do biznesplanu. Natomiast tzw. Wieczorek II, po zczerpaniu zasobów, zostanie przekazany do SRK. Stanie się to pomiędzy grudniem 2017 a początkiem 2018 r.
- Nie jesteśmy w stanie zrobić w sprawie umowy społecznej nic więcej. Dochowaliśmy wszelkiej staranności. Ważne teraz, żeby cała strona społeczna Holdingu zaakceptowała porozumienie – oświadczył.
Grzegorz Tobiszowski ocenił, że negocjacje były trudne.
- Mam nadzieję, że będą skuteczne, bo nie ulega wątpliwości, że przeprowadzamy proces bez precedensu. Negocjacje dotyczące powołania PGG i te obecne są zupełnie inne. Porozumienie społeczne to zaledwie jeden element całej układanki. W środę po południu spotykamy się z inwestorami, w czwartek z bankami. O biznes plan poszerzonej PGG pytała już Komisja Europejska – poinformował.
- Szukaliśmy kompromisu, który nie kompromituje, ale zarazem jest w stanie przewidzieć przyszłość. Ważne było takie skonstruowanie porozumienia, by przewidywało ono dynamikę rozwoju Polskiej Grupy Górniczej - wyjaśniał.
Wiceminister przypomniał, że nawet połączenie dwóch kopalń sprawia liczne problemy, w przypadku dwóch spółek tych problemów jest znacząco więcej.
- Zawsze coś, co jest cenne, rodzi się w dużym wysiłku. Niech ten wysiłek zostanie spuentowany podpisaniem porozumienia – podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.