Pokazanie za pomocą drona tego, co ktoś spala w piecu, możliwość wychwycenia trucicieli, będzie naturalną barierą ograniczającą niską emisję - ocenił Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Wtóruje mu Antoni Szlagor, burmistrz Żywca: - Jak trzy lata temu na Prima Aprilis powiedziałem, że w Żywcu mamy drona do pomiarów emisji z kominów, to wszyscy wygasili piece. Dzisiaj, gdy ogłosiliśmy, że przyjadą naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa ze swoim dronem, znów wszyscy wygasili piece. To jest właśnie oddziaływanie takich wynalazków - powiedział Antoni Szlagor.
GIG-owski dron odbył więc rundę honorową nad żywieckim rynkiem, ale dymem „zaciągnął” się tylko raz, gdy organizatorzy odpalili świecę dymną na placu przed magistratem.
- Głównym źródłem emisji są z całą pewnością urządzenia, w których spalamy różnego rodzaju paliwa. I od razu chciałem zaznaczyć, że największym winowajcą wcale nie jest węgiel. Składa się na to wiele innych czynników, ale nie o tym chciałbym mówić - powiedzaił dr hab. Stanisław Prusek, naczelny dyrektor GIG. - Przyjechaliśmy do Żywca pokazać drona, który sam w sobie nie jest niczym niezwykłym, ale nasz zespół opracował czujnik, który jest zintegrowany z tym dronem. Czujnik ten pozwala na zdalną kontrolę parametrów powietrza, emitowanego m.in. z kominów.
- Chciałbym zaznaczyć, że jest to prototyp. Nie da się tego jeszcze kupić w markecie - zaznacza Jan Bondaruk, zastępca naczelnego dyrektora GIG ds. inżynierii środowiska. - Jak wygląda kontrola naszym dronem. Podlatujemy do komina, czas pomiaru ok. 3 sekundy, i już wiemy co było palone. Kluczową sprawą, na którą zwracają uwagę potencjalni użytkownicy drona, jest to, żeby pomiary miały wartość dowodową. Dlatego będziemy chcieli akredytować metodę pomiaru, a wyniki będą weryfikowane w akredytowanym laboratorium Głównego Instytutu Górnictwa.
W galerii: dron GIG-u nad żywieckim rynkiem. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.