Wczoraj o północy i dziś (28 lutego) w ciągu dnia w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego działacze związków, które zgadzają się na podpisanie porozumienia przedstawionego wczoraj stronie społecznej, spotykali się z górnikami.
- Atmosfera jest gorąca, ludzie są niepewni swoich wypłat i tego czy będą jeszcze pracować. Uznaliśmy, że to co mogliśmy w negocjacjach uzyskać uzyskaliśmy, a bezpieczeństwo pracowników jest ważniejsze niż spieranie się o detale – mówił Szczepan Kasiński, lider Sierpnia 80’ w KHW, który już wczoraj wieczorem poinformował o podpisaniu porozumienia.
Podpisy złożyli również przedstawiciele ZZ Przeróbka w KHW, oraz ZZ Przeróbka i ZZ Pracowników Dołowych kopalni Murcki-Staszic.
W kopalniach związkowcy rozwiesili plakaty informacyjne.
Propozycja porozumienia zakłada, że Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu pracownicy KHW będą mieli wyższe zarobki. Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 zł. Z kolei pracownicy PGG otrzymają jednorazowe świadczenie dzięki lepszym od zakładanych wynikom osiągniętym przez PGG.
Natomiast o przyszłości kopalni Wieczorek i ruchu Śląsk mają zadecydować zespoły, które zbadają dokładnie ich kondycję i szanse rynkowego funkcjonowania.
Jeżeli ktokolwiek zablokuje to porozumienie, to będzie odpowiadał za to, że 3 marca pracownicy KHW nie dostaną drugiej raty czternastki, a 10 marca mogą nie otrzymać wynagrodzeń – powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80’.
Sprawą połączenia KHW i PGG zająć ma się dziś popołudniu Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. O zwołanie rady wnioskowali działacze Solidarności, którzy do tej pory nie podpisali tego porozumienia.
Strona społeczna KHW i PGG oraz zarządy spółek uzgodniły, że porozumienie społeczne dotyczące fuzji spółek ma zostać podpisane do środy (1 marca), do godziny 10 rano. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z inwestorami, a w czwartek rozmowy z wierzycielami czyli bankami. W obu przypadkach warunkiem podjęcia tych rozmów jest podpisanie porozumienia przez związki zawodowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK