Czy Korea Północna uratuje ceny węgla koksowego na świecie? - dociekają media, komentując embargo Chin na zakupy surowca od reżimu ukaranego blokadą ONZ za niedozwolone próby jądrowe.
Chiny postanowiły w ubiegłą sobotę (18 lutego) zareagować na wystrzelenie przez Koreę Północną pocisku balistycznego długiego zasięgu i ogłosiły, że do końca 2017 r. wstrzymują zakupy północnokoreańskiego węgla. Sankcje chińskie wynikają z rezolucji nr 321 Rady Bezpieczeństwa ONZ z listopada ub.r. To międzynarodowa kara za piątą nielegalną próbę jądrową.
Blokada handlowa obejmuje eksportowany węgiel, metale nieżelazne, a nawet odlewane przez reżim pomniki o monstrualnych rozmiarach, które znajdowały nabywców w dyktatorskich państwach Afryki.
Dlaczego decyzja Pekinu przykuła uwagę światowych rynków? Bo to jedyny kraj, który handlował z Koreą Północną na większą skalę. A gospodarka reżimu zależy najbardziej od zbytu węgla za dewizy, pozwalające finansować program jądrowy. Tymczasem Chiny kruczkami prawnymi przez kilka miesięcy ignorowały rezolucję ONZ, kupując u sąsiada ponad 20 mln t antracytu, który może być zamiennikiem węgla koksującego. Cały import tego surowca przez Pekin wyniósł w 2016 r. prawie 60 mln t i był aż o 25 proc. większy niż rok wcześniej.
Australia dostarczyła Chinom 26,8 mln t (o 4,8 proc. więcej), a Mongolia – 23,6 mln t (aż o 85 proc. więcej niż rok wcześniej, w dodatku po dumpingowej cenie… 63 dol./t). Korea Północna wypierała w dostawach do Chin m.in. Kanadę i Rosję.
- Blokada zakupów w Korei Północnej wpłynie na ceny węgla koksującego, które ostatnio spadają – orzekli analitycy rynków węglowych na łamach portalu mining.com. Surowiec kosztuje o 150 dol. mniej niż w rekordowo dobrym listopadzie zeszłego roku (308,80 dol./t). Średnia cena za 2016 r. wyniosła 143 dol./t, a większość analityków jest zgodna, że utrzyma się na takim samym poziomie w 2017 r. Do końca marca obowiązuje też ciągle cena wskaźnikowa dla kontraktów na I kwartał 2017 r., ustalona na 285 dol./t.
Przewidywania o wpływie sankcji na ceny węgla sprawdziły się. W poniedziałek, 20 lutego, we wzorcowym indeksie australijskim ceny węgla koksowego zanotowały najlepszy wzrost od miesiąca, o 2,4 proc. do poziomu 153,60 dol./t.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.