System głównego odwadniania funkcjonujący w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit (PGG) umożliwia selektywne ujmowanie i wypompowywanie na powierzchnię wód słonych oraz słodkich, zarówno przemysłowych, jak i pitnych.
Ruch Ziemowit jest samowystarczalny w zakresie zaopatrzenia w wodę pitną. Na potrzeby socjalno-bytowe wykorzystywana jest woda z dwóch własnych ujęć dołowych, zlokalizowanych w rejonie zlikwidowanych szybów Hołdunów oraz Piast II. Woda spływa do nich z północnych granic obszaru górniczego Lędziny I.
Co ciekawe, zakład górniczy w Lędzinach jest jednym z niewielu w Polsce, tak bogatych w wodę. Wpływ na to mają warunki geologiczne, hydrogeologiczne i prowadzona w tym rejonie w latach ubiegłych eksploatacja górnicza.
- Nie każda kopalnia węgla kamiennego posiada takie zasoby wody, jak nasza. Z historii górnictwa węgla kamiennego wiemy, że były zakłady górnicze, które posiadały wodę pitną, ale nie poczyniły stosownych kroków w celu jej ujmowania. Wracając do ruchu Ziemowit, to właśnie w tym rejonie piaskowcowe utwory karbonu produktywnego warstw łaziskich, w obrębie których występują wyeksploatowane pokłady 215 i 211, pozostają w bezpośredniej łączności hydraulicznej z czwartorzędowym poziomem wodonośnym, zasilanym wodami pochodzącymi z opadów atmosferycznych. Dopływająca woda pitna, po wymieszaniu w chodniku wodnym, pompowana jest na powierzchnię z głębokości ok. 400 m. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi – wyjaśnia Marcin Sitek, nadsztygar ds. geologii w ruchu Ziemowit.
Czystość pod kontrolą
Woda z Ziemowita jest średnio zmineralizowana. Zawartość składników mineralnych wynosi ponad 800 miligramów w litrze wody. Są w niej obecne: magnez, sód, wapń, wodorowęglany oraz chlorki i siarczany. Po uzdatnieniu w kopalnianej Stacji Uzdatniania Wody odpowiada wymogom ministerialnego rozporządzenia określającego parametry jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jest więc kierowana do sieci wodociągowej zaopatrującej obiekty powierzchniowe zakładu, przyległe osiedla mieszkaniowe i okoliczne przedsiębiorstwa. Oczywiście woda objęta jest okresową kontrolą przeprowadzaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach. Łącznie ruch Ziemowit dostarcza ją do ok. 13 proc. mieszkańców Lędzin. Zasoby wody pitnej wykorzystywane są również do rezerwowego zasilania dołowego systemu przeciwpożarowego. W minionym roku uzdatniano średnio 4815 m sześc. wody na dobę.
Warto również podkreślić, że w 2011 r. przeprowadzono gruntowny remont punktu poboru wody. Dzięki temu górnicy z ruchu Ziemowit idąc do pracy mogą napełniać pojemniki herbatą, kawą zbożową, wodą niegazowaną i gazowaną, również z domieszką soku, które są przygotowywane z wody pochodzącej z ujęć kopalnianych. Przynosi to wymierną korzyść finansową, ponieważ kopalnia nie ponosi kosztów związanych z zakupem wody butelkowanej dla załogi.
Pitna i przemysłowa
Oprócz ujęć wody pitnej, ruch Ziemowit posiada również dwa ujęcia wody przemysłowej. Ta z ujęcia na głębokości ok. 200 m wykorzystywana jest przede wszystkim do zasilania sieci przeciwpożarowej czynnych poziomów wydobywczych. Służy też do uzupełniania strat w zamkniętym obiegu wodno-mułowym Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Pobiera ją także do celów technologicznych spółka Tauron Wytwarzanie - Oddział Elektrownia Łaziska. Z kolei woda przemysłowa z ujęcia na głębokości ok. 400 m po wypompowaniu na powierzchnię trafia do zbiornika Olszyce, który został zagospodarowany przez Koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Hodowane są w nim ryby. Teren wokół tego zbiornika wykorzystywany jest również do celów rekreacyjnych przez pracowników kopalni.
W ruchu Ziemowit pompowane są również na powierzchnię wody miernie zasolone i solanki z głębokości 500 m i 650 m. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja Kopalnianej Stacji Uzdatniania Wody. W zależności od przyjętego wariantu, być może już za niedługo, w ruchu Ziemowit pojawi się możliwość uzdatniania również wody przemysłowej. Takie rozwiązanie umożliwiłoby zaopatrywanie w wodę pitną sąsiedni ruch Piast.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To wszystko działało parę miesięcy teraz Woda gazowana bez gazu a woda z sokiem bez soku... do tego nie wszystkie stanowiska działają!!!
Kawa zbożowa może kiedyś bo na pewno nie teraz