REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
12 lutego 2017 12:30 Trybuna Górnicza : : autor: Kajetan Berezowski 6 tys. odsłon

Szychta w stresie

Dr inż. Anna Morcinek-Słota jest współautorką badań na temat stresu wśród górników i jego wpływu na bezpieczeństwo pracy
fot: Kajetan Berezowski

Naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej przeprowadzili badania na temat stresu wśród górników i jego wpływu na bezpieczeństwo pracy. Okazuje się, że w polskich kopalniach węgla kamiennego zjawisko to generują zwłaszcza: brak narzędzi i materiałów, presja czasowa wywołana nagłym spiętrzeniem robót, nieodpowiednie natężenie pracy, a także niekompetentni przełożeni.

Wnioski z przeprowadzonych badań niemal pokrywają się z raportami Wyższego Urzędu Górniczego o stanie bezpieczeństwa w górnictwie węgla kamiennego. Już pięć lat temu nadzór górniczy alarmował, że branża wydobywcza zaczyna się upodabniać do innych gałęzi przemysłu pod względem rosnącej roli błędów człowieka wśród wszystkich przyczyn wypadków. Ponad 70 proc. wszystkich wypadków jest efektem błędów popełnianych przez pracowników i ich przełożonych, zaniedbań obowiązków, postępowania niezgodnego z normami bezpieczeństwa oraz świadomie podejmowanego ryzyka. Zagrożenia naturalne są dziś statystycznie mniej groźne niż człowiek i jego błędy. Badania w Politechnice Śląskiej rzuciły nowe światło na ich przyczyny.

Tak rodzi się stres
- Organizacja pracy w górnictwie wciąż szwankuje. Górnicy przede wszystkim narzekają na duże spiętrzenie robót i presję na jak najszybsze ich wykonanie (66 proc. ankietowanych). Tak rodzi się stres, w wyniku którego najczęściej dochodzi do łamania przepisów, ponieważ zlecone zadania wykonywane są szybko, niedokładnie i nieostrożnie. Ankietowani przyznali się do częstego podejmowania ryzyka w obawie przed negatywną reakcją przełożonego. Podnoszą również problem braku kompetencji wśród kadry kierowniczej (68,8 proc.), niejasnych i niezrozumiałych poleceń (57,8 proc.) i co za tym idzie, braku przekonania o celowości wykonywania danego zadania, przy ciążącej na nich dużej odpowiedzialności za efekt końcowy, na który często nie mają wpływu - tłumaczy dr inż. Anna Morcinek-Słota, współautorka badań.

Innym bardzo istotnym czynnikiem stresującym, wymienionym w badaniach, są braki w wyposażeniu górniczych brygad w narzędzia. W trakcie przeprowadzania badań zwróciło na to uwagę ponad 82 proc. ankietowanych. W wyniku stresu pojawiają się zwykle próby sięgania po niewłaściwe narzędzia z pominięciem zasad bezpieczeństwa, a wykonywane prace cechuje brak należytej dokładności. Dotyczy to wszystkich frontów robót, ze szczególnym uwzględnieniem transportu.

Warto przypomnieć, że wśród przyczyn wypadków inspektorzy nadzoru górniczego wymieniają również niewłaściwą organizację pracy, ryzykowne zachowania, nieprawidłowy stan techniczny taśmociągów i innych urządzeń oraz bałagan panujący w miejscach pracy.

Wśród przyczyn powstawania stresu naukowcy z Politechniki Śląskiej wymieniają również konflikty pracowników z przełożonymi. Wskazała na nie ponad połowa ankietowanych.

Ważna rola psychologów
- Mimo wielu zapewnień ze strony pracodawców, że nikt w branży nie straci zatrudnienia na skutek restrukturyzacji górnictwa, wysoki odsetek ankietowanych przyznał, że strach przed utratą pracy ma duży wpływ na ich samopoczucie - wskazuje Anna Morcinek-Słota.

Autorzy badań uczulają pracodawców, że zjawisko stresu jest coraz częstszą przyczyną chorób. Na ten fakt uwagę zwracają lekarze wyspecjalizowani w medycynie pracy. Zespoły bólowe mięśni karku i kręgosłupa, choroba wrzodowa żołądka, bolesne skurcze jelit, podatność na infekcje, choroba wieńcowa serca i depresje to typowe objawy długotrwałego działania stresu. Dolegliwości te prowadzą wcześniej czy później do wzmożonych absencji i generują koszty dla zakładu pracy.

Naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geologii upatrują poprawę sytuacji w lepszej organizacji pracy i działaniach profilaktycznych. Zwracają uwagę, że jeśli spółki węglowe rozpoczęły przyjmowanie nowych pracowników, to warto, aby w tym procesie wzięli udział psycholodzy.

- Nadmierna skłonność do zachowań ryzykownych powinna być pierwszą barierą ograniczającą możliwość zatrudnienia na najbardziej odpowiedzialnych stanowiskach. Należy również położyć nacisk na szkolenia pracowników z dziedziny radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Tu również duże pole do działania mają psycholodzy zakładowi – podkreśla dr inż. Anna Morcinek-Słota.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (13) pokaż wszystkie
  • piotr 19 lutego 2017 13:13:17
    Profile Avatar

    Najbardziej stresogenny jest brak wiadomości w sprawie deputatu(podstępnie skradzionego przez państwo obywatelom którzy mają do niego prawo), czekamy na decyzję.

  • inż. AIR wydz. IMIR 16 lutego 2017 23:07:57
    Profile Avatar

    Napisałem prawdę w komentarzu to od razu został usunięty. Prawda jest taka , że absolwenci Politechniki Śląskiej wydziału GiG robią największy popłoch w kopalniach. Wyzywanie , ubliżanie jest na początku dziennych przez kierowników , nadsztygarów. Delegowanie do brygad karnych na 'resocjalizację' a raczej otępienie pracownika , aby wykonał polecenia przełożonych. Wywieranie presji na pracownikach działów elektrycznych , mechanicznych przez sztygarów górniczych jest na porządku dziennych. Pani dr inż. teraz prowadzi badania jak absolwenci jej wydziału mobbują pracowników.

  • emil 16 lutego 2017 20:38:17
    Profile Avatar

    Najbardziej stresogennym zjawiskiem w górnictwie jest zachowanie dozoru: głupota, mania wyższości, cwaniactwo, brak doświadczenia, strach przed wyższymi...itp. Szczęść Boże1

  • in*******************AGH 16 lutego 2017 03:38:25
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • zz 14 lutego 2017 23:36:08
    Profile Avatar

    Psycholog to bedzie potrzebny związkowcą bo młodzi nie są glupi oni nie są gornikami co bolek posprzedawal za swoje postulaty a co do stresu w miejscu pracy jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze....

  • 14 lutego 2017 10:04:08
    Profile Avatar

    Unos na Zofiófce sztres obiawio sie kupą .To je takzwano sztres-kupa . A mają to przeważnie przodowi .

  • 13 lutego 2017 20:18:18
    Profile Avatar

    Umnie to sztygarem może zostać każda osoba po szkole podstawowej byle umi pisać i czytać........a wszystko wyglądo tak przychodzi na felezunek z ksiazką raportową i czyto kto co mo robić ....na pytanie o szczegóły odpowiedż pogodej se z szefem jo nie wiem.....na koniec szychty dzwoni po raport co my robili .....koniec opowieści

  • 13 lutego 2017 11:26:43
    Profile Avatar

    Już 7 lat temu kupowałem klucze maszynowe za własne pieniądze,Wybijaki do taśmy ręczną wiertarkę i inne narzędzia musiałem kupić , a handel nowymi narzędziami zakupionymi przez zakład kwitł.

  • 12 lutego 2017 21:49:44
    Profile Avatar

    Kopalnie dostają wraz z maszynami mnóstwo narzędzi które są sprzedawane przez kalfusów, kierowników, ew. nadsztygarów czy gospodarkę maszynami. ten proceder trwa już lata i przynosi spory zysk. Niestety ludziom na dole nie daje się im naleznych narzedzi a tylko wymaga raportów.

  • 12 lutego 2017 20:18:01
    Profile Avatar

    Ulubiony tekst dozoru z KWK Wesoła - ma być zrobione i chu... mnie obchodzi jak to zrobicie. Dozór nie odpowiada za nic! interesuje go tylko raport końcowy nie organizuje pracy, nie dba o bezpieczeństwo, nie zapewnia narzędzi i materiałów, nic nie wie na niczym się nie zna itd. itp. oczywiście są wykątki ale tylko wyjątki....

  • 12 lutego 2017 17:54:52
    Profile Avatar

    Tu już nie można niczego napisać po co funkcja dodawania komentarzy? maila trzeba podać zawsze podaję na gorąco byle była @

  • 12 lutego 2017 14:46:44
    Profile Avatar

    Przede wszystkim chcę podać swój nick -piotr,ponieważ prowadzący stronę odeszli od tego zwyczaju a jest on bardzo pomocny w polemice Polemika piszących jest podstawą komentowania tematu. Teraz mogę przejść do tematu Pracowałem nie tak dawno na dwóch kopalniach Buta połączona z niedouczeniem przebijała się ,ze strony dozoru ,na obydwóch kopalniach Słowa w rodzaju(po zadaniu wykonania jakiegoś zadania),materiał gdzieś tam znajdziesz,twoja sprawa,nie rób problemów były na porządku dziennym Za co taki dozór bierze pieniądze naprawdę nie wiem.

  • 12 lutego 2017 12:47:54
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • KRUUT
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Wstrząs w kopalni, załoga wycofana
18 listopada 2024
57.6 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]