Piątkowa (10 lutego) sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq kolejny raz osiągnęły historyczne szczyty. Rynek pozytywnie odebrał zapowiedzi szybkiego przedstawienia przez Donalda Trumpa planu cięć podatkowych, które mają pobudzić gospodarkę do szybszego wzrostu.
Na zamknięciu Dow Jones Industial wzrósł o 0,48 proc. do 20 269,37 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,36 proc. do 2.316,10 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,33 proc. do 5.734,13 pkt.
Do wzrostów indeksu DJI najmocniej przyczyniły się notowania Caterpillar. W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie spółki paliwowe.
W centrum uwagi rynków ciągle znajdują się czwartkowe zapowiedzi Donalda Trumpa w kwestiach polityki fiskalnej. Trump poinformował, że w ciągu 2-3 tygodni przedstawi nowe propozycje kształtu systemu podatkowego. Rzecznik prasowy Białego Domu, Sean Spicer, dodał później, iż będzie to największa reforma podatkowa od 1986 r., która dotknie zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych podatników.
Rynki czekają na wynik dwudniowych rozmów Donalda Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abe, który przyleciał do Waszyngtonu w piątek. Jednym z tematów dyskusji ma być polityka walutowa. W ubiegłym tygodniu Donald Trump oskarżył Japonię i Chiny o celową dewaluację jena i juana. Twierdzeniom tym zaprzeczyli później przedstawiciele japońskiego ministerstwa finansów i banku centralnego.
Jeszcze przed spotkaniem z Trumpem, w trakcie wystąpienia przed amerykańską izbą handlową, Abe podkreślił, że większość japońskich samochodów produkowanych na potrzeby amerykańskiego rynku jest wytwarzanych w Stanach. Dodał, że Japonia nie ma roszczeń z powodu utraty miejsc pracy z tego tytułu, gdyż japońscy przedsiębiorcy i tak odnoszą korzyści.
W przyszłym tygodniu uwaga rynków skupiona będzie na publicznych wystąpieniach prezes Fed Janet Yellen, która dwukrotnie, we wtorek i w środę, wystąpi przed amerykańskim Kongresem. Wcześniej, w sobotę, publicznie głos zabierze wiceprezes Fed Stanley Fischer.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.