Kilkanaście gmin południowej Małopolski poprosi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, aby dopłacił mieszkańcom do tzw. „błękitnego węgla”, czyli czystego paliwa węglowego, którego produkcję opracował Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. „To może być rewolucja w walce ze smogiem w Polsce!” - napisał w 30 stycznia portalsamorzadowy.pl.
Błękitny węgiel emituje dziesięciokrotnie mniej pyłów i zanieczyszczeń niż przeciętny węgiel opałowy. Jego zalety docenili już zeszłej zimy podczas testów praktycznych mieszkańcy Zabrza, Krakowa, Żywca, Roszkowa pod Raciborzem i Jedliny-Zdroju pod Wałbrzychem. Spalili z dobrym skutkiem 2 tys. t ekologicznego węgla.
Teraz pora na większą skalę, czyli Eksperyment Sądecki 2, bo tak nazwano plan samorządowców z Nowego Sącza i okolic, którzy jeszcze w październiku poprosili o współpracę naukowców z Zabrza i producentów paliwa z Polic.
Problemem jest cena. Błękitny węgiel kosztuje ok. 1000 zł/t, a to zbyt wiele dla przeciętnego mieszkańca, który zimą pali w kotle węglowym.
- Będziemy wnioskować o dofinansowanie rzędu 150-170 zł na tonę. Tak, aby cena była zbliżona do ceny normalnego paliwa węglowego, a może nawet nieco od niego niższa - zapowiada Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nowym Sączu. Tłumaczy, że dofinansowanie trwałoby minimum 3 lata, z możliwością przedłużenia do 5 lat.
Inicjatywę poparły też Stary Sącz, Muszyna, Krynica-Zdrój, Piwniczna, Szczawnica, Rabka i inne gminy regionu z porozumienia „Kotlina Sądecka w Zdrowej Atmosferze”.
Dyrektor ICHPW w Zabrzu Andrzej Sobolewski podkreśla, że w porównaniu do innych rozwiązań ekologicznych (np. wymiana kotła lub podłączenie do sieci CO) błękitny węgiel wypada aż pięciokrotnie taniej, bo nie wymaga jakichkolwiek inwestycji infrastrukturalnych.
NFOŚiGW twierdzi, że obecnie żaden z jego programów nie przewiduje podobnych dotacji do paliw, jednak obiecuje przyjrzeć się wnioskowi samorządowców.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co z koksem przemysłowym o tym nikt nie wspomni. Ciekawe za jaką cenę jest eksportowany?????????
Dyrektor IChPW Zabrze to dr inż. Aleksander Sobolewski
Jest bardzo dużo pieców żeliwnych dlaczego nikt z rządzących nie pomyśli o dofinansowaniu do koksu przemysłowego. Normalni zjadacze chleba to wiedzą.A rządzący i profesorowie nie mogą tego pojąć,i to jest przykre.